Zaskakujące ceny skupu mleka!

Najnowsze dane GUS wskazują na utrzymywanie się silnej wzrostowej tendencji cen skupu mleka, na którą oprócz korzystnej koniunktury na rynkach zagranicznych nakłada się sezonowy spadek podaży mleka.
 

 

\"\"

 

W październiku dostawcy otrzymywali przeciętnie 143,02 zł za 1 hl surowca, tj. więcej o ponad 3% niż przed miesiącem oraz 21% w relacji rocznej. Jest to poziom rekordowy, dotychczas w Polsce nie obserwowany – o 34% wyższy od średniej ceny notowanej w październiku w ciągu ostatnich pięciu lat.

Warto zwrócić uwagę na zmniejszające się regionalne zróżnicowanie cen. W ubiegłym miesiącu mleko w najmniejszym stopniu podrożało w województwach o wyższych niż przeciętnie cenach skupu, tj. podlaskim – o prawie 2% w relacji miesięcznej do 146,95 zł/hl oraz zachodniopomorskim – również o 2% do 146,91 PLN/hl.

Czytaj także:
Podsumowanie na rynku mleka! Sprawdź!
Polski Cukier może czuć się zagrożony?
Żydzi i muzułmanie nadal będą walczyć o ubój rytualny!

Z kolei w województwie świętokrzyskim przyrost sięgnął aż 9% w skali miesiąca (do 140,99 zł/hl). Oczekujemy, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2014 r. dynamika wzrostu prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu.

W dalszych miesiącach możliwe są nawet niewielkie spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na wysokim poziomie. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji stabilizują się, produkcja mleka w przyszłym roku pozostanie nadal bardzo opłacalna. 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here