Zboża ulegają presji podaży

Jak podaje FAMMU/FAPA, na giełdzie Matif w Paryżu w ciągu tygodnia rzepak w kontrakcie na luty’2015 staniał o 1,3% do 335,8 Euro/t wobec 332,5 Euro/t (+1%) przed dwoma tygodniami podążając za chwiejnymi nastrojami na rynku soi.

Doniesienia Strategie Grains przewidują 3,5% spadek areału rzepaku w Unii do 6,5 mln ha, zatem jeśli się potwierdzą, powinny wspierać rynek rzepaku. Na rynku rzeczywistym po zeszłotygodniowych silnych wzrostach surowce staniały na czele ze śrutami.

W Winnipeg kanadyjska Canola w ciągu tygodnia w kontrakcie na listopad’2014 była stabilna i tylko nieznacznie podrożała o 0,2% do 452,7 CAD/t wobec 418,7 CAD/t przed dwoma tygodniami (+8,1%) pod wpływem niewielkiego umocnienia na rynku soi w Chicago na najbliższy termin oraz perspektyw eksportu do Chin.

W Chicago w ciągu tygodnia listopadowy kontrakt terminowy na soję był w miarę stabilny i podrożał o 0,7% do 378,8 USD/t (wobec 365 USD/t przed 2 tygodniami), jakkolwiek na dalsze terminy kontrakty nieznacznie straciły na wartości o odpowiednio 0,2% i 0,4%. Wartość kontraktów na najbliższy, listopadowy termin umocniła się pod wpływem silnego popytu eksportowego oraz dodatkowo była wspierana umocnieniem cen śruty sojowej.

\"\"

Soja, zwłaszcza w przedostatnim tygodniu podrożała, ciągnięta przez silny wzrost cen śruty na skutek niedoborów podaży śruty sojowej w USA, wynikłych z problemów logistycznych (mimo olbrzymiej podaży). Ostatni tydzień przyniósł raczej stabilizację. Większe uwolnienie podaży powinno przynieść uspokojenie rynków i tanienie soi, co obserwuje się już obecnie w kontraktach na dalsze terminy.

W minionym tygodniu na giełdzie Matif w Paryżu ceny pszenicy spadły o 3,6% do 165,8 Euro/t pod wpływem sygnału o zaawansowaniu zbiorów tego zboża w USA, co przyczynia się do materializacji prognoz wielkiej światowej podaży. Najnowsze, czwartkowe szacunki FAO przewidują rekordową globalną produkcję pszenicy oraz kukurydzy (podobnie jak poprzednio IGC).

Czytaj więcej:
Sezon 2015/16: areał zasiewów rzepaku ozimego zmaleje
Czy produkcja jęczmienia się opłaca? Aktualna kalkulacja

FAO nieznacznie zwiększyła wcześniejsze prognozy globalnych zbiorów pszenicy, przy czym prognozy zbiorów wszystkich zbóż i ich zapasy tylko nieznacznie się zmniejszyły. W Paryżu kukurydza w kontrakcie styczniowym (oraz na dalsze terminy) również staniała o 5,5 Euro/t do 146,3 Euro/t. Z drugiej strony redukcje cen zbóż były hamowane wysokim poziomem eksportu z Unii, w tym zwłaszcza ostatnimi zamówieniami pszenicy francuskiej przez Egipt.

Źródło: FAMMU/FAPA

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here