Zła passa na rynku przyczep rolniczych się przedłuża

We wrześniu odnotowano rejestrację 308 przyczep rolniczych. To o 24 proc. mniej niż w sierpniu. Taki wynik oznacza również 10 proc. spadku w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

rolnictwo, portal rolny, sprzedaż przyczep, maszyny, przyczepy rolnicze, pronar, spadek na rynku przyczep

W ostatnich tygodniach rolnicy mniej chętnie poszerzali swój park maszynowy. Warto jednak zauważyć, że wrzesień od kilku lat przynosi spadek na rynku przyczep rolniczych. Od początku roku zarejestrowano już ich blisko 4 tysiące, a więc o 7 proc. więcej niż w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Podium jak przed rokiem

Na szczycie podium sprzedaży ponownie stanął Pronar. Producent z Narwi odnotował we wrześniu 133 rejestracje, czyli o 31 proc. mniej niż w sierpniu. Taki wynik oznacza również 1 proc. spadku w ujęciu rocznym. Na drugiej pozycji uplasował się Metal-Fach. Rejestracja 31 przyczep tego producenta przełożyła się na 6 proc. spadku w ujęciu miesięcznym. Wynik ten był także o 24 proc. niższy od tego z września ubiegłego roku. Czołówkę zamknął Wielton, z liczbą 26 rejestracji. To o 42 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Firma odnotowała również 10 proc. spadku w stosunku do września 2017 roku.

Przewaga dużych ładowności

Rolnicy znów najchętniej wybierali pojazdy z przedziału 10–13 t. We wrześniu wydano tablice do 89 takich przyczep. To o 14 proc. mniej niż przed miesiącem. Taki wynik przekłada się także na 20 proc. spadku w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Drugą najpopularniejszą ładownością we wrześniu był przedział 13–17 t. Zarejestrowano 65 takich przyczep, a więc o 34 proc. mniej niż w sierpniu. Jest to jednak wartość o 10 proc. wyższa od tej z września 2017 roku. Trzecia pozycja przypadła tonażowi 5–6 t, reprezentowanemu przez 35 pojazdów. Popularność tego przedziału spadła o 8 proc. w stosunku do sierpnia. Taki wynik oznacza jednak 59 proc. wzrostu w ujęciu rocznym.

Wzrost potrzeb w Wielkopolsce

Najwięcej przyczep rolniczych zarejestrowali we wrześniu mieszkańcy Wielkopolski. W regionie tym wydano tablice do 50 pojazdów. Taki wynik oznacza 14 proc. wzrostu w stosunku do sierpnia. Jest on również o 11 proc. wyższy od tego z analogicznego okresu 2017 roku. Druga lokata przypadła Mazowszu. Mieszkańcy tego województwa zdecydowali się na rejestrację 36 przyczep. To o 29 proc. mniej niż w sierpniu, ale o 6 proc. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. Czołówkę zamyka Podlasie, z liczbą 35 rejestracji. Potrzeby mieszkańców tego regionu zmalały o 34 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W analogicznym okresie ubiegłego roku wydano tam identyczną liczbę tablic.

Redakcja AgroNews, fot. Fendt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here