Żmijka wciągnęła rękę rolnikowi! Konieczna amputacja

Wakacje to dla jednych czas wypoczynku, dla innych zaś, szczególnie rolników, wzmożonej pracy. Pracy, która często niesie za sobą ryzyko wypadku.

Przekonał się o tym 58-letni mieszkaniec gm. Lipka, który podczas prac na gospodarstwie próbował wygarnąć resztę zboża ze żmijki. Nie wyłączył jednak maszyny, która „wciągnęła lewą rękę mężczyzny w wyniku czego doszło do zmiażdżenia dłoni i częściowej amputacji kilku palców. Na szczęście sąsiadka poszkodowanego bardzo szybko wezwała pomoc.

Do wypadku doszło we wtorek 11 sierpnia bieżącego roku w gminie Lipka. Policję i pogotowie powiadomiła sąsiadka poszkodowanego mężczyzny.

Skierowani na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie i wstępnie ustalili, że 58-letni mieszkaniec gminy Lipka podczas wykonywania prac gospodarskich, chciał wygarnąć resztę zboża ze żmijki.

Jak się jednak okazało, mężczyzna nie wyłączył maszyny. Łopatki żmijki obracały się cały czas. W pewnym momencie, maszyna wciągnęła lewą rękę mężczyzny miażdżąc dłoń i amputując częściowo kilka palców.

Policja apeluje o rozwagę!

Dlatego apelujemy o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzimy jak uniknąć zagrożeń. Bezpieczne żniwa zależą tylko od gospodarzy. Ich zapobiegliwość, wyobraźnia i ostrożność może uratować zdrowie lub życie. Jednocześnie apelujemy do kierowców, aby w okresie żniw zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż pojawia się wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.

Słoneczna aura sprzyja trwającym na polach pracom. Na gruntach rolnych widać ciągniki i sprzęt rolniczy. Wielogodzinna praca w polu jest nie tylko ciężka, ale także bardzo niebezpieczna. Narażeni na niebezpieczeństwo są zarówno dorośli jak i dzieci, które często przy pracach polowych pomagają swoim rodzicom. Jakie to są zagrożenia, jak często dochodzi do wypadków podczas prac polowych, jakie są ich skutki a przede wszystkim jak ich uniknąć?

Zamiast donosić – zapytaj, czy trzeba pomóc! Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o wyrozumiałość podczas żniw

Maszyny i urządzenia są niezbędne w gospodarstwie. Dzięki nim praca jest lżejsza i wydajniejsza. Nikt już nie wyobraża sobie pracy bez ciągnika, kombajnu czy nowoczesnego sprzętu rolniczego. Nowoczesne maszyny rolnicze robią wrażenie – są potężne i dobrze wyposażone. Musisz jednak pamiętać, że każde urządzenie mechaniczne jest niebezpieczne. Maszyny rolnicze mają wiele ostrych, ruchomych i obracających się elementów, które mogą Cię skaleczyć lub pochwycić Twoje ubranie, gdy podejdziesz zbyt blisko.

Zasady BHP to konieczność!

Wypadki podczas naprawy i prowadzenia pojazdów rolniczych stały się niemal codziennością. Wszelkie usuwanie usterek powinny odbywać się przy wyłączonym napędzie – dzięki temu można uniknąć poparzeń oraz nieprzewidzianych skutków poruszającego się samowolnie pojazdu. Opadanie i rozkładanie się podczas jazdy niektórych części rolniczych maszyny, spowodowane niestosowaniem siatek zabezpieczających oraz pasów mocujących, znacznie wpływają na bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu ciągnika. Do nieszczęść dochodzi również podczas przewozu osób na przyczepie lub wystających elementach ciągnika. Wystarczy jedna dziura, a znajdujące się na przyczepie osoby mogą wypaść. Pracownicy powinni znajdować się jedynie w kabinach maszyn, a naczepy dla bezpieczeństwa można okryć plandekami ochronnymi.

Na bezpieczeństwo ma wpływ nie tylko koncentracja i uwaga pracowników, ale również stan techniczny pojazdów rolniczych. Części do maszyn rolniczych powinny być dokładnie sprawdzane przed rozpoczęciem każdej pracy, a po jej zakończeniu i powrocie na miejsce postojowe – czyszczone z pyłu, ziaren i innych nieczystości, które mogłyby osadzić się na wałach łożysk i doprowadzić do pożaru lub niespodziewanych awarii, czynności te jednak powinny odbywać się wyłącznie gdy maszyna jest wyłączona. Przed sezonem warto również zadbać o dokładny przegląd maszyny, a w razie wątpliwości wymienić zużyte części rolnicze na nowe. Zapobiegnie to nie tylko opóźnieniom w pracy w polu związanym z częstymi naprawami, ale także zmniejszy częstotliwość powstawania wypadków podczas pracy.

Policjanci radzą:

  • nigdy pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też aby czynili to inni! Sprzęt rolniczy jest duży i ciężki, a po spożyciu alkoholu staje się jeszcze bardziej niebezpieczny. Wystarczy zachwianie równowagi i upadek może pojawić się bardzo szybko,
  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień! Oprócz niebezpieczeństwa swojego i innych grozi za to mandat,
  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki,
  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć! Niestety, ale tego typu wypadki są jednymi z najczęstszych zdarzeń przy pracach polowych. Ważne jest by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci. Zapobiegnie to wciągnięciu ręki przez maszynę,
  • ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków w jakich pracujesz! Najważniejsze jest obuwie – bezpieczne, ochronne i zawodowe. Jego cena zazwyczaj zniechęca rolników do zakupu, ale największym zyskiem będzie ochrona swojego zdrowia i zmniejszenie ryzyka wypadków. Najczęstszym z nich jest upadek osób. Dochodzi do nich na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych. W wielu przypadkach za ich główną przyczynę uznaje się właśnie używanie nieodpowiedniego obuwia podczas pracy, które często jest zniszczone, zużyte i zabrudzone. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego oraz nie posiadają protektorowanej podeszwy antypoślizgowej.

Źródło: KPP Złotów

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE