Znamy propozycję rządu ws. zwrotu akcyzy za paliwo w 2018 roku

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie podwyżki stawki zwrotu akcyzy za litr oleju napędowego. Resort rolnictwa zaproponował właśnie, by w 2018 roku stawka pozostała na niezmiennym poziomie i wynosiła 1 zł za litr.

\"rolnictwo,

Od kilku lat rolnicy domagają się podwyższenia stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. W ubiegłym roku Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała, by była to kwota 1,20 zł za litr. Samorząd rolniczy domagał się również podniesienia limitu zużycia na hektar ziemi – z obecnych 86 l/ha do poziomu 120 l/ha.

Zdaniem samorządu rolniczego „pozostawienie wysokości stawki na tegorocznym poziomie nie poprawi opłacalności produkcji rolnej, która i tak jest już ciężka z powodu spadku cen mleka, ASF, czy rosyjskiego embargo”.

Stawka i limit bez zmian

Tymczasem w przedstawionym właśnie do konsultacji projekcie rozporządzenia w sprawie stawki zwrotu akcyzy znalazł się zapis: „W 2018 r. stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego  wykorzystywanego do produkcji rolnej ustala się w wysokości 1,00 zł za 1 litr oleju”.

Limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 hektar ma wynieść 86 zł. Podobnie jak w latach ubiegłych, nabór wniosków ma być przeprowadzony dwa razy w roku – w lutym i sierpniu.

W pierwszym półroczu 2017 roku wojewodowie złożyli zapotrzebowania na zwrot podatku akcyzowego na łączną kwotę 593,2 mln zł.

Rząd w przyszłorocznym budżecie państwa na zwrot podatku akcyzowego za litr oleju napędowego zaplanował 860 mln zł oraz dodatkowo 16,9 mln zł na pokrycie kosztów realizacji zadania przez gminy. Rada Ministrów szacuje, że rolnicy będą ubiegać się o zwrot akcyzy łącznie do 9,8 mln ha gruntów. Z takiej pomocy skorzysta ok. 1,3 mln gospodarstw rolnych.

Kamila Szałaj, fot. Kamila Szałaj
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here