Żydzi i muzułmanie nadal będą walczyć o ubój rytualny!

Polscy Żydzi i muzułmanie złożyli do Komisji Europejskiej oficjalną skargę na Polskę z powodu zakazu stosowania uboju rytualnego- czytamy w „Rzeczpospolitej”.
 

 

\"\"

 

Skargę skierowali wspólnie prezes Europejskiego Stowarzyszenia Żydowskiego (EJA), rabin Menachem Margolin i główny mufti Tomasz Miśkiewicz. Do skarżących dołączyli także polscy producenci zebrani w Związku Polskie Mięso. Treść skargi została wczoraj przedstawiona dziennikarzom podczas konferencji prasowej w budynku Komisji Europejskiej w Brukseli.

Rabin Margolin zauważył, że stosowanie uboju rytualnego, czyli szechity, stosowane jest przez Żydów i muzułmanów od trzech tysięcy lat. – To bardzo rozczarowujące, że właśnie w Polsce Żydzi od 2013 roku nie mogą żyć zgodnie ze wskazaniami swojej wiary – mówił Margolin i zapowiedział, że Żydzi i muzułmanie będą kontynuować walkę o możliwość prowadzenia tradycyjnego stylu życia w Polsce- podaje gazeta.

Wcześniej EJA wezwało organizacje żydowskie całego świata do zjednoczenia w walce o zmianę decyzji polskiego rządu. Ostatecznie Stowarzyszenie połączyło siły z polskimi muzułmanami, którzy także odczuwają skutki zakazu stosowania uboju rytualnego.

Autorzy wniesionej do UE skargi twierdzą, że zakaz uboju rytualnego jest naruszeniem konstytucji, która "gwarantuje kościołom i związkom wyznaniowym wolność wyznawania religii". Według skarżących Polska nie dopełniła także obowiązku uchwalenia ustawy, która prawomocnie wprowadziłaby zakaz stosowania szechity. Taką uchwałę trzeba było uchwalić do końca 2012 roku, a Polska tego nie zrobiła.

Czytaj także:
Rolnicy-udziałowcy ShiUZ rozczarowani!
Rynek trzody chlewnej w coraz gorszej sytuacji
Cena karpi w grudniu 2013

Konieczność wniesienia skargi związki religijne tłumaczą tym, że nie udało się doprowadzić do porozumienia z polskim rządem.

Przepisy unijne dopuszczają stosowanie uboju rytualnego do celów religijnych, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do każdego z krajów.

– Unijne przepisy zalecają ogłuszanie, ale  też uznają istnienie społeczności religijnych, dla których ubój rytualny jest istotnym elementem –  powiedział Frederica Vincent, rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here