Żywienie knurów w okresie eksploatacji

Knury w większym stopniu niż lochy wpływają na wyniki hodowlane i produkcyjne. Wynika to z tego, że pozostawiają po sobie o wiele więcej potomstwa. Inseminując w ciągu roku nasieniem knura kilka tysięcy loch uzyskujemy kilkanaście tysięcy prosiąt, a co za tym idzie, zwiększamy także liczbę ubijanych tuczników.

\"\"Prawidłowe żywienie knurów powinno z jednej strony umożliwić ujawnienie całego posiadanego potencjału genetycznego, a z drugiej zagwarantować właściwy rozwój i pełne wykorzystanie knurów podczas ich eksploatacji. Stosując w żywieniu knurów mieszanki, należy pamiętać, aby cechował je wysoki poziom aminokwasów egzogennych, a w szczególności lizyny.

Co wpływa na libido świń?

Odpowiedni poziom aminokwasów wpływa korzystnie na dojrzewanie płciowe i stymuluje zachowanie seksualne knura (libido). Mieszanka paszowa oprócz odpowiedniej zawartości aminokwasów powinna również zawierać odpowiedni zestaw witamin (A, D, E) i mikroelementów takich jak: wapń, fosfor, sód, cynk i mangan. Niedobór witaminy A prowadzi do zmniejszenia popędu płciowego, obniżenia liczby i ruchliwości plemników oraz częstszego ich zwyrodnienia. Często także ulega degeneracji nabłonek kanalików nasiennych oraz może dochodzić do zaniku jąder i dodatkowych gruczołów płciowych. Niedobór manganu i cynku prowadzi do obniżenia popędu płciowego, a w konsekwencji może powodować choroby zwyrodnieniowe jąder. Dlatego też poziom witamin, makro- i mikroelementów ma tak istotny wpływ na produkcyjność knura.

Prawidłowe żywienie knurów powinno zapewnić utrzymanie ich w dobrej kondycji rozpłodowej oraz zapewnić uzyskiwanie wysokiej jakości nasienia. Powszechnie w naszych chlewniach obserwuje się nadmierne zatuczone knury, co jest wynikiem nieodpowiedniego stosowania pasz. Często spotyka się knury, które w wieku 1,5-2 lat osiągają masę ponad 200 kg, co praktycznie eliminuje je z krycia młodych loszek. Zapasione knury są także częściej narażone na schorzenia układu kostnego. Zwyrodnieniom stawów biodrowych, skokowych i kolanowych można zapobiegać normując ściśle dawki pokarmowe. W ten sposób można także ograniczyć tempo wzrostu i znacznie wydłużyć czas eksploatacji rozpłodowej knura.

Bilansując dawkę pokarmową dla knura należy uwzględnić takie czynniki jak:

  • intensywność eksploatacji i związane z tym libido,
  • zapotrzebowanie na wysokiej jakości nasienie (objętość uzyskiwanych ejakulatów, koncentracja plemników i ich żywotność oraz przeżywalność),
  • warunki środowiskowe, w których utrzymywane są zwierzęta, w szczególności temperatura.

Dobra miesznka powinna zawierać…
Mieszanka dla knurów powinna zawierać od 5 do 7% włókna. Niedobór włókna powoduje, bowiem uczucie głodu i zmniejsza efektywność przewodu pokarmowego, nadmiar włókna natomiast powoduje mniejsze pobranie paszy i utrudnia wykorzystanie innych składników pokarmowych. Dlatego doskonałym komponentem mieszanek paszowych dla knurów jest dodatek owsa, który zawiera najwięcej włókna ze wszystkich zbóż, a także tłuszczu i witaminy E.

Dawka pokarmowa dla dorosłego knura powinna wynosić około 3 kg mieszanki podawanej jednorazowo lub w dwóch odpasach w postaci suchej lub papki. Należy przy tym pamiętać o zainstalowaniu poideł w celu zapewnieniu stałego dostępu do wody. Dawka pokarmowa dla knura może zostać zwiększona w zależności od ilości kryć, spadku kondycji czy występowania wysokich mrozów.

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here