Początek tygodnia (17-21.10.2022) był mocno spadkowy na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Skala przecen w Paryżu była większa za sprawą umocnienia euro względem dolara.
Przecenom sprzyjały optymistyczne informacje o przebiegu negocjacji z Rosją na temat przedłużenia umowy o bezpiecznych korytarzach zbożowych, która wygasa 22-go listopada. Utrzymanie ciągłości ukraińskiego eksportu i ułatwienia w dostępności do rosyjskich zbóż są decydujące dla kształtowania się światowych cen, zwłaszcza pszenicy. Ukraina jest w październiku światowym liderem w eksporcie tego zboża. Kolejnym czynnikiem prospadkowym były poniedziałkowe dane pokazujące szybki postęp amerykańskich zbiorów kukurydzy i soi oraz zasiewów pszenicy ozimej. Skala przecen w Paryżu była większa ze względu na zmianę relacji dolara do euro. Umocnienie wspólnej waluty było niekorzystne dla popytu na unijne zboża.
Druga połowa tygodnia przyniosła groźby Rosji, że zrewiduje kontakty z ONZ w przypadku gdy ta organizacja zajmie się badaniem pochodzenia dronów kamikaze atakujących cele na całej Ukrainie. Iran nie przyznaje się do sprzedaży dronów Rosji.
Odrabianiu wcześniejszych strat sprzyjały też nowe prognozy pokazujące niższą produkcję pszenicy w Argentynie i kukurydzy w Unii Europejskiej.
Giełda w Chicago:
Seria najbliższa na pszenicę SRW straciła na wartości ponad 1% pod presją katastrofalnych danych eksportowych.
Soja i kukurydza pozostają pod ciągłą presją szybkiego tempa zbiorów w USA (są szybsze niż zwykle). Jednak popyt eksportowy na soję rośnie (chińskie zakupy), a dane w ostatnim tygodniu były najwyższe od początku roku. Stąd soja zamknęła tydzień na lekkim plusie. Warto też pamiętać o zapowiedziach rekordowej produkcji kukurydzy i sio w Brazylii w tym sezonie.
Giełda w Paryżu:
Kontrakty na unijną pszenicę i kukurydzę zaczęły ubiegły tydzień od dużej przeceny pod wpływem doniesień o konstruktywnych rozmowach na linii ONZ/Turcja – Rosja. Tempo eksportu unijnej pszenicy słabnie w ostatnich tygodniach, ponieważ unijne pochodzenie przegrywa często w konkurencji z ukraińskim zbożem. Druga część tygodnia pozwoliła na częściowe odrobienie strat.
W konsekwencji kukurydza potaniała w skali tygodnia o 6,0 euro do 334,25 eur/t, a pszenica straciła w tym czasie 9,0 euro do 341,75 eur/t na zamknięciu tygodnia. Oznacza to, że obydwa kontrakty z nawiązką straciły wzrosty z tygodnia poprzedzającego.
Notowania unijnego rzepaku pozostają w październiku w trendzie bocznym, poruszając się wokół poziomu 630 eur/t. Najbliższa seria rzepaku potaniała w ostatnim tygodniu o niespełna 1%, po podobnym wzroście tydzień wcześniej.
Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart.com