Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (24.10. – 28.10.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Sprzedaż miałów dla polskich rolników – wnioski do 31 października!
Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że już tylko do 31 października br. można składać wnioski do Polskiej Grupy Górniczej S.A. w ramach programu sprzedaży miałów energetycznych dla rolników produkujących pod osłonami.
Program sprzedaży miałów energetycznych dla krajowego rolnictwa został uruchomiony przez Polską Grupę Górniczą S.A. 19 października 2022 r i jest on wynikiem współpracy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Aktywów Państwowych.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj
Ostatnie dni na złożenie wniosku o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt od salmonelli
Do 31 października producenci świń, bydła i drobiu mają możliwość złożenia wniosku o dopłaty do ubezpieczenia inwentarza od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Pomoc udzielana jest w ramach nowego działania PROW „Zarządzanie ryzykiem”. Nabór wniosków trwa od 30 września i potrwa do 31 października 2022 r. Na to działanie przewidziano ponad 108 mln euro.
O szczegółach przeczytają Państwo tutaj
Zawalczmy jakością o polski sektor produkcji trzody chlewnej
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez dział ekonomiczny WIR z analizą sektora produkcji trzody chlewnej w Polsce. Pozwoliliśmy sobie również zaproponować pewne modele rozwoju, które naszym zdaniem, w kontekście gospodarczym i rynkowym mają szanse na powodzenie. Analizę sektora trzody chlewnej możecie Państwo zobaczyć tutaj
Akcja wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych będzie kontynuowana
Prawie tysiąc osłon wałów przegubowo – teleskopowych zostało wymienionych w ramach wspólnej akcji Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Od czerwca do końca października br. na terenie dziesięciu powiatów rolnicy mogli zaopatrzyć się w nowe osłony wałów przekaźników mocy do maszyn rolniczych. Akcja cieszyła się dużą popularnością, w związku z tym podjęło decyzje o jej kontynuowaniu. Od połowy listopada rolnicy w kolejnych powiatach będą mogli wymienić zużyte osłony na nowe i tym samym zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy przy obsłudze maszyn rolniczych. Tak jak w poprzedniej edycji akcja realizowana będzie przy współpracy ze szkołami rolniczymi i Państwową Inspekcją Pracy. Wymiany kolejnego tysiąca osłon dokonają specjaliści z firmy SIPMA S.A – polskiego producenta maszyn rolniczych i ogrodniczych z Lublina.
O szczegółach mogą Państwo przeczytać tutaj
Narodowe Wyzwania w Rolnictwie
27 października br. w Jachrance k. Warszawy odbyła się już kolejna 10. edycja konferencji orgaznizowanej przez redakcję Farmer pn. „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”. Konferencja Narodowe Wyzwania w Rolnictwie już blisko od dekady gromadzi producentów rolnych, dając im możliwość nie tylko przedstawiania własnych opinii, lecz także dzielenia się z innymi wiedzą niezbędną do rozwoju. Podczas rokrocznie odbywającego się spotkania grono profesjonalistów prezentuje wizję przyszłości rolnictwa oraz praktyczne sposoby dojścia do niej. Głównymi tematami pierwszej części konferencji były kwestie związane z Krajowym Planem Strategicznym: ekoschematy, inwestycje środowiskowo-klimatyczne oraz poprawiające dobrostan zwierząt, jak również omówienie wyzwań przed jakim stoją rolnicy w związku z nową WPR.
Relacje z tej konferencji mogą Państwo przeczytać tutaj
Ochrona bioróżnorodności na polskiej wsi będzie dofinansowana
Szkolenie „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”
Na terenie powiatu ostrowskiego w dniu 25 października br. w miejscowości Wtórek odbyło się szkolenie ”Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej. Wzięli w nim udział Rolnicy oraz uczniowie Szkoły Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego Przygodzice. Pełną relację z tego szkolenia znajdą Państwo tutaj
Źródło: WIR, Aleksander Poznański, Andrzej Przepióra