Prezydent podpisał ustawę o nadzwyczajnym tymczasowym wsparciu dla rolników

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wsparcie będzie dotyczyć rolników utrzymujących świnie w cyklu zamkniętym.

Prezydent podpisał ustawę nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników

 

Ustawa wprowadza zmiany w dotychczasowej ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1234 i 1270).

Zmiany polegają na uwzględnieniu nowego działania, które obejmie powyższy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, realizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Uznano, że najbardziej ucierpieli w wyniku agresji Rosji na Ukrainę producenci prosiąt.

Wnioski przyjmuje ARiMR

Wniosek o przyznanie pomocy w ramach nowego działania będzie możliwy do złożenia za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy „mając na uwadze pilny i wyjątkowy charakter wsparcia w ramach nowego działania oraz określony termin na zakończenie kontraktacji środków do dnia 31 marca 2023 r., złożenie wniosku jedynie w formie elektronicznej pozwala na efektywną obsługę sprawy. Przyśpieszy i ułatwi składanie wniosku podmiotowi ubiegającemu się o przyznanie wsparcia oraz usprawni jego obsługę, w szczególności proces weryfikacji, a w rezultacie przyspieszy wypłatę środków finansowych na rzecz beneficjentów”.

Zmiana ustawy o nawozach i nawożeniu

Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej, a organem właściwym w sprawach dotyczących przyznawania pomocy w drodze decyzji administracyjnej będzie kierownik biura powiatowego ARiMR. Odwołanie od decyzji administracyjnej w sprawie o przyznanie pomocy będzie rozpatrywane w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania.

Źródło: Prezydent.pl

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: Jak i gdzie odbyć obowiązkowe szkolenie?

Wszyscy rolnicy realizujących ekoschemat: Dobrostan zwierząt i wnioskujący o przyznanie płatności dobrostanowej za 2024 r. zobowiązani są do odbycia bezpłatnego, jednorazowego szkolenia z zakresu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics