Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy przedłużają rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej w zakresie podatku od sprzedaży detalicznej do 30 czerwca 2023 r. Oznacza to dalsze czasowe wyłączenie sprzedaży paliw silnikowych z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.
Ponadto ustawa przesuwa o rok – z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2024 r. – rozpoczęcie stosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości kolejowych terminali towarowych.
Żywność z „zerową” stawką VAT
Na początku grudnia dzięki rozporządzeniu wydłużono również o kolejne miesiące stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte zostały podstawowe produkty spożywcze m.in.: owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż.
Oszukali? Miało być 5 tys. zł na gospodarstwo, a będzie 2 tysiące złotych
Tarcza antyinflacyjna do końca 2022 r.
Tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca 2022 r. Oznacza to obniżenie stawek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej. Do końca roku obowiązuje również obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw. Niższa akcyza obowiązuje również na lekki olej opałowy.
Źródło: KAS