Trudnej sytuacji na rynkach rolnych, którą spowodowała rosyjska agresja na Ukrainę, dotyczyło spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z innymi Ministrami Rolnictwa z państw członkowskich UE. W spotkaniu wzięli udział szefowie resortów rolnictwa: Bułgarii, Czech, Rumunii i Węgier. Spotkanie odbyło się na marginesie targów Zielony Tydzień w Berlinie.
Wicepremier Henryk Kowalczyk na wstępie zaznaczył, że Ukrainę trzeba nadal wspierać i pomagać jej w wywozie produktów rolnych do krajów trzecich, zwłaszcza tych, w których występują niedobory żywności oraz zagrożenie głodem i niedożywieniem. Jednak – jak zauważył – w ostatnich miesiącach polskie rolnictwo zaczęły dotykać skutki nadmiernego importu niektórych produktów z Ukrainy. Spowodowało to zakłócenia na naszych rynkach rolnych i niepokoje wśród rolników.
Stanowisko w sprawie importu produktów z Ukrainy
Wicepremier Kowalczyk podziękował uczestnikom spotkania za dyskusję dotyczącą problemu wzrastającego importu rolnego z Ukrainy i za przedstawienie sytuacji w ich krajach. Zauważył, że wypowiedzi Ministrów Rolnictwa świadczą o tym, iż mamy podobne problemy i razem powinniśmy się starać je prezentować na forum UE.
Bułgaria, Czechy, Rumunia i Węgry także podkreśliły, że wspierają Ukrainę i chcą jej pomagać w wywozie jak największej ilości produktów rolnych do krajów trzecich, zagrożonych pod względem bezpieczeństwa żywnościowego. Wszystkie kraje wskazały na pilną potrzebę podjęcia przez Komisję Europejską konkretnych działań w tym zakresie.
Państwa podkreślały, że bardzo ważne jest uszczelnienie korytarzy solidarnościowych, aby ukraińskie płody rolne przejeżdżały tranzytem przez kraje UE i trafiały na rynki docelowe, nie powodując zakłóceń na rynkach naszych państw.
– Wierzę, że współpraca naszego regionu w tym zakresie leży w naszym wspólnym interesie i jest bardzo ważna. Chcemy, aby głos państw Europy Środkowo-Wschodniej był lepiej słyszalny na forum UE – zaznaczył wicepremier Kowalczyk.
Wniosek Polski na Radzie AGRIFISH
Wicepremier Kowalczyk zapowiedział złożenie wniosku w tej sprawie na posiedzenie Rady AGRIFISH 30 stycznia 2023 r.
– Mam nadzieję, że Komisja Europejska w ramach swoich prac uwzględni nasze postulaty i podejmie działania stabilizujące rynki rolne. Jesteśmy gotowi do wypracowania wspólnie z KE takich mechanizmów wsparcia dla Ukrainy, które nie powodowałyby trudności dla sektora rolnego w naszych krajach. Mogłoby to być wsparcie finansowe, dalsza pomoc w tranzycie czy pomoc w dostosowaniach do wymogów UE – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.
USDA spodziewa się wzrostu krajowego areału kukurydzy i pszenicy kosztem soi
Na koniec polski minister rolnictwa i rozwoju wsi wyraził nadzieję, że wspólnie uda nam się przekonać naszych partnerów z UE i KE, jak bardzo ten problem jest ważny dla naszych krajów i naszych rolników.
– Mocno liczę na Państwa poparcie i głos na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów w Brukseli – powiedział wicepremier Kowalczyk, dziękując Ministrom Rolnictwa za udział w spotkaniu i dyskusji.
Źródło: MRIRW