Marcowy kontrakt na unijną pszenicę zyskał nieco ponad 1 euro (0,4%) w tygodniu kończącym się 27-go stycznia. Na zamknięciu piątkowej sesji pszenica wyceniana była na 286 eur/t po tym jak na otwarciu tygodnia ustanowiła 10-miesięczne minima (279,25 eur/t).
W styczniu kontrakt ten tanieje o 7,5% (23,25 eur/t). Do poziomu sprzed roku brakuje pszenicy niespełna 10 euro (3,2%).
Kukurydza z dostawą w marcu podrożała o 0,75 euro na giełdzie w skali tygodnia, do 278,75 eur/t (6 euro wyżej niż w poniedziałek). Od początku stycznia kontrakt ten stracił na wartości 5,7% (-16,75 eur/t), ale jest o blisko 10% droższy niż rok temu.
Rzepak był liderem ubiegłotygodniowego wybicia. Seria na z dostawą w lutym podrożała o 2,1% (11,25 eur/t) (-6% tydzień wcześniej) do 544,25 eur/t w skali tygodnia. Nasiona unijnego rzepaku są jednak 27% (201,75 eur/t) tańsze niż przed rokiem.
Korekta wzrostowa widoczna od wtorku do czwartku wywołana została niepokojem związanym z eskalacją konfliktu na Ukrainie i obawami o przyszłe dostawy z basenu Morza Czarnego. Chodzi tu już o przyszły sezon, ponieważ pierwsze prognozy areału zasiewów w Rosji, a szczególnie na Ukrainie są mniejsze niż przed rokiem.
Zboża znów ostro w dół. Chwilowe odbicie straciły z nawiązką!
W miniony czwartek wsparciem dla notowań w Chicago były dane eksportowe, które pokazały wzrost zainteresowania amerykańskimi zbożami i soją. Tygodniowe zamówienia eksportowe na kukurydzę, pszenicę i soję wzrosły o 50-80% w porównaniu ze średnią z 4-poprzednich tygodni.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CME, Euronext-Paryż
Proszę, zmieńcie temat na nawozy. Tu się dopiero dzieje. O manipulacjach cenowych na rynku zbóż nawet najgłupszy człowiek zdążył się zorientować, żeco 3 dni są pisane skrajne sensacyjne artykuły typu: największe spadki i rekordowe wzrosty na zmianę. 😆. Kwaśny temat nawozy co? Pozdrawia rolnik.