Następstwem redukcji pogłowia świń w większości krajów unijnych jest mała podaż żywca. Stanowi ona główny powód rosnących cen skupu świń w krajach Unii Europejskiej. W ostatnim tygodniu wzrosty cenowe wyniosły od 4 do 15 eurocentów za kilogram (wbc). W Notowaniach ISN wyższe ceny zanotowano w Belgii (+15₵), Austrii (+13₵), Holandii- (+12₵), Francji (+6₵), Hiszpanii (+6₵) oraz Danii (+4₵). W Polsce zakłady ubojowe płaciły za tuczniki w kl. E blisko 11 zł/kg.
Na rynku krajowym, pomimo rekordowo wysokich cen skupu, popyt na świnie rzeźne pozostaje na wysokim poziomie. W ubiegłym tygodniu niektóre zakłady ubojowe płaciły za tuczniki w kl. E blisko 11 zł/kg.
W Niemczech tygodniowe uboje są znacząco poniżej tych sprzed roku, a mimo to rzeźnie nie mogą zaspokoić potrzeb surowcowych. W notowaniach VEZG w dniu 15/02/2023 cena skupu tuczników w Niemczech wzrosła do 2,28 €/kg (+8₵ t/t) ustanawiając kolejny rekord.
Wzrostowy trend cen skupu
W krajach unijnych ubojnie mają duże trudności z zaspokojeniem potrzeb surowcowych. Przy skokowo rosnących cenach producenci świń przestawiają dostawy na okres późniejszy celu uzyskania wyższej zapłaty za żywiec. W ostatni piątek mała giełda niemiecka potwierdziła wzrostowy trend cen skupu.
Ceny świeżej wieprzowiny na rynku europejskim szybko rosną. Trudno jednak dostrzec podobną tendencję na rynkach światowych dla wieprzowiny mrożonej.
A. Dargiewicz | POLPIG
Zdjęcie przedstawia półtusze wołowe a mowa jest o wieprzowinie