Kolejny sezon nie będzie rekordowy dla światowej produkcji pszenicy

Prognozy produkcji pszenicy w UE i USA są na razie korzystne, ale deficyt opadów w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych utrzymuje się nadal i może negatywnie wpłynąć na plony w tym regionie. Warto jednak mieć świadomość, że w USA areał zasiewów pszenicy ozimej wzrósł o ok. 10%. Także Indie zapowiadają dobre, może nawet rekordowe zbiory pszenicy, ale kraj ten jest niewielkim eksporterem i chcąc obniżyć krajowe ceny przymierza się do zakazu eksportu na początku sezonu.

Kolejny sezon nie będzie rekordowy dla światowej produkcji pszenicy

Spadek produkcji powinien dotyczyć kilku innych głównych eksporterów pszenicy. W Rosji oczekuje się, że zbiory wrócą do średniego poziomu (85-86 mln ton) z powyżej 100 mln ton w tym sezonie w związku ze spadkiem areału pszenicy ozimej.

W Australii prognozy zbiorów pszenicy zostały obniżone do około 25-26 mln ton, wobec rekordowych poziomów 35 i 38 mln ton (USDA) w ostatnich dwóch sezonach. Na Ukrainie spodziewany jest gwałtowny spadek areału i produkcji pszenicy do najniższego poziomu od 2007 r., czyli około 15-16 mln ton, wobec 21 mln ton w 2022 r. i 33 mln ton w 2021 r.

Powrót do średnich poziomów u ostatnich rekordzistów (Australia, Rosja) może być częściowo zrekompensowany przez „normalne” zbiory pszenicy w Argentynie po katastrofalnej suszy w 2022 roku, ponieważ utrzymujące się trzy lata zjawisko pogodowe La-Nina (deszcze w Australii i susza w Argentynie) ustępuje. Według USDA Argentyna zebrała w tym sezonie 12,5 mln ton pszenicy w porównaniu do 22,2 mln ton sezon wcześniej.

Produkcja światowa kukurydzy spadła o ponad 5%

Obecny sezon obfitował w problemy, które mocno obniżyły zbiory kukurydzy u głównych producentów. Susza dotknęła uprawy w USA, UE i najmocniej w Argentynie, a wojna obniżyła zbiory na Ukrainie. Produkcja światowa kukurydzy spadła o ponad 5% (65 mln ton) w porównaniu do sezonu 2021/22, ale sytuację częściowo poprawić mają zapowiadane rekordowe zbiory w Brazylii.

Można wstępnie zakładać, że katastrofa pogodowa nie powtórzy się w nowym sezonie i zbiory u głównych producentów wrócą do przynajmniej średniego poziomu. Jedynie prognozy dla Ukrainy mówią o 10-11% spadku areału.

Ukraina wyeksportowała w tym sezonie 30 mln ton zbóż

W sytuacji gorszych zbiorów zbóż, problemem dla rynku może być fakt, że duże „na papierze” światowe zapasy będą niedostępne, bo zgromadzone są w Chinach.

Państwo Środka z roku na rok zwiększa poziom krajowych zapasów, a na koniec tego sezonu będzie dysponować aż 70% światowych zapasów kukurydzy, 54% pszenicy i 32% w przypadku soi (dane USDA).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pomoc dla producentów kukurydzy. Ile pieniędzy wypłacono?

Trwa wypłata dopłat do kukurydzy. Nabór wniosków odbył się między 21 a 29 lutego 2024 r. i wówczas złożono ich ponad 172 tys. Ponieważ...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics