Wsparcie skierowane jest do właścicieli lub współwłaścicieli statków rybackich wpisanych do rejestru. Otrzymane środki – maksymalnie 200 tys. zł – beneficjenci, którzy zobowiążą się do rezygnacji z prowadzenia połowów, mogą przeznaczyć na rozpoczęcie wykonywania nowej działalności gospodarczej. Dofinansowanie jest realizowane w ramach pomocy de minimis.
W związku ze zmianą przepisów oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski w trybie ciągłym. Dokumenty można złożyć osobiście, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową w placówce Poczty Polskiej lub wysłać je za pośrednictwem platformy ePUAP.
Od 24.02.2023 r. do oddziałów regionalnych ARiMR właściciele statków rybackich mogą składać wnioski o pomoc na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej.
Szczegóły Pomocy
Pomoc Agencji skierowana jest do właściciela albo współwłaściciela statku rybackiego, wpisanego do rejestru statków rybackich, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności i który zobowiąże się do:
1) trwałego zaprzestania działalności połowowej nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy;
2) nieskładania do ministra właściwego do spraw rybołówstwa wniosku o dokonanie:
a) wpisu statku do rejestru,
b) zmiany wpisu w rejestrze w zakresie:
- ponownego wprowadzenia do wykonywania rybołówstwa komercyjnego statku rybackiego, który został uprzednio wycofany z wykonywania rybołówstwa komercyjnego,
- zmiany właściciela albo współwłaściciela statku rybackiego
– przez 10 lat, licząc od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy;
3) złożenia wniosku o zmianę danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo w Krajowym Rejestrze Sądowym w zakresie zaprzestania wykonywania działalności w zakresie rybołówstwa komercyjnego w związku z trwałym zaprzestaniem działalności połowowej, nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy;
4) rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, a w przypadku, gdy rozpoczęcie działalności wiąże się z realizacją inwestycji polegającej na budowie budynków lub budowli w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i do wykonywania jej nie krócej niż przez okres 3 lat.
Przeznaczenie pomocy
Pomoc przeznaczona jest na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, z wyłączeniem niektórych działalności, takich jak np. rybołówstwo i rolnictwo.
Wysokość pomocy
Wysokość pomocy wynosi nie więcej niż 200 000 zł dla danego wnioskodawcy.
Pomoc ma charakter pomocy de minimis i jest przyznawana zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 oraz przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej
Spada populacja dziko żyjących ryb. Wśród zagrożonych gatunków jest śledź
Składanie wniosków
Wnioski o przyznanie pomocy należy składać do dyrektora oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.
Można to zrobić osobiście, nadać rejestrowaną przesyłką pocztowa w placówce Poczty Polskiej lub skorzystać z platformy ePUAP.
Pomoc przyznawana będzie na podstawie umowy o przyznanie pomocy.
Źródło: MRIRW