Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, nazywane też paszportem energetycznym, to zbiór danych i wskaźników określających całkowite zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do użytkowania danego budynku. Zawiera informacje o zapotrzebowaniu energii potrzebnej do: ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody, a także klimatyzacji i oświetlenia, określa też źródła pochodzenia energii i emisję dwutlenku węgla przez budynek.
Świadectwo energetyczne budynku będzie obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 roku!
Świadectwo będzie wymagane nie tylko dla nowo zbudowanych domów lub mieszkań w budynkach wielorodzinnych, lecz także dla tych wcześniej zbudowanych.
Świadectwo energetyczne musi zostać sporządzone, gdy budynek lub część budynku (np. lokal mieszkalny lub użytkowy) będzie sprzedawany lub wynajmowany od 28 kwietnia br. Dotyczy to także budynków o przeznaczeniu rolnym. W przypadku budowy nowych budynków, świadectwo jest niezbędne przy ich odbiorze. Musi więc zostać sporządzone i wystawione obowiązkowo dla nowych budynków.
Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest i nie będzie wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek” i nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.
Z obowiązku sporządzania świadectw zwolnieni są inwestorzy/właściciele budynków:
- wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
- mieszkalnych, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
- podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- używanych jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
- przemysłowych oraz gospodarczych niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
- gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższą niż 50 kWh/(m2·rok).
Oznacza to że rolnik, chcący sprzedać lub wynająć swoje budynki gospodarcze lub inwentarskie, których zapotrzebowanie na energię (czyli musi je ogrzać) przekracza więcej niż 50 kWh/(m2·rok) i ta energia została wytworzona przez piec na olej, gaz, węgiel to od 28 kwietnia br. będzie musiał obowiązkowo uzyskać świadectwo energetyczne dla każdego, ze sprzedawanych lub wynajmowanych budynków.
Jeżeli rolnik do ogrzania budynku w całości zużywa energię odnawialną (ciepło) np. z pieca na biomasę (drewno i biomasa jest uznawana za źródło energii odnawialnej), fotowoltaiki, elektrowni wiatrowej lub ciepła z biogazowni lub pompy ciepła to nie ma obowiązku sporządzania takiego świadectwa energetycznego.
Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat
Pod warunkiem, że w domu nie dokonano termomodernizacji i np. wymiany okien, czy modernizacji systemów ogrzewania. Nowe przepisy określają, że od 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej może wykonać osoba wpisana do wykazu osób uprawnionych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Wykaz takich osób znajdziemy na stronie ministerstwa rozwoju i technologii – rejestrcheb.mrit.gov.pl
Koszt przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wynosi od 500 zł do 1000 zł.
Michał Pawliczuk
WIR
Kolejny posrany pomysl
Kolejny posrany pomysl lewactwa