200 tys. ton nawozów mineralnych rosyjskiej produkcji zostało zatrzymanych w porcie w Rydze. Przekazano je od Światowego Programu Żywnościowego, który zaczął wysyłkę pierwszego ładunku do Kenii – podało euractiv.pl
Transporty rosyjskich nawozów sztucznych zostały na Łotwie zatrzymane w ramach nałożonych przez Unię Europejską na Rosję sankcji na inwazję zbrojną na Ukrainę. Na początku grudnia ubiegłego roku łotewski rząd postanowił, że ładunek zostanie przekazany działającemu w ramach ONZ Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP), który wykorzysta je do wsparcia krajów afrykańskich, których dotknął kryzys żywnościowy.
Transport z Rygi do Mombasy
WFP z tej możliwości skorzystał. W wyniku wybuchu wojny w Ukrainie ceny nawozów sztucznych na rynkach światowych bardzo wzrosły, co jeszcze wzmogło wzrost cen żywności. Pierwsza część wielkiej ilości nawozów zatrzymanych w Rydze wyruszyła wczoraj (21 kwietnia) do portu w Mombasie w Kenii.
„To pierwszy ładunek z około 200 tys. ton nawozów pochodzenia rosyjskiego, należących do firm objętych sankcjami UE i przechowywanych na terytorium Łotwy. Światowy Program Żywnościowy planuje wysłać z Łotwy więcej transportów z objętymi sankcjami nawozami mineralnymi, by wesprzeć kraje, które najbardziej tego potrzebują” – napisano w komunikacie łotewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Będą kolejne transporty zajętych rosyjskich nawozów
Kolejne transporty rosyjskich nawozów odpłyną z Łotwy do Afryki i Ameryki Południowej. Kraje europejskie oraz UE starają się w ten sposób przełamać rosyjską narrację propagandową rozpowszechnianą na tych kontynentach.
W myśl owej narracji to zachodnie sankcje mają być przyczyną kryzysu żywnościowego na świecie, choć unijne czy amerykańskie sankcji nie obejmują rosyjskiej żywności, za to Rosja długo blokowała eksport żywności z Ukrainy a obecnie zgadza się tylko na jej ograniczoną wysyłkę świat.
Władysław Serafin: Kaczyński jest ponad UE. Komisja śledcza natychmiast!
Do tego wiele ukraińskich magazynów ze zbożem w portach nad Morzem Azowskim zostało przejętych przez Rosję. Rosjanie okupują też część rolniczych terenów Ukrainy m.in. w obwodach chersońskim i zaporoskim.
Autor Anna Wolska | EURACTIV.pl