Na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) trzy główne kontrakty zaliczały w minionym tygodniu swoje długoterminowe minima. Dopiero piątek przyniósł lekką korektę wzrostową w notowaniach pszenicy i kukurydzy, podczas gdy rzepak nadal taniał.
Poziomy wycen zbóż niewidziane od 2021 roku
W konsekwencji wycena starej i nowej kukurydzy spadła – odpowiednio do 221 i 216 eur/t, a kontrakt na tegoroczną pszenicę kosztuje 222,5 eur/t. Są to poziomy wycen zbóż niewidziane od 2021 roku.
Jeszcze większe straty ponosił w ostatnich miesiącach rzepak, który wyceniany jest już wyraźnie poniżej 400 eur/t – najniżej od od listopada 2020 roku. Rzepakowi szkodzi rekordowy import nasion z Australii i Ukrainy, spadające ceny olejów roślinnych i prognozy rekordowych nowych zbiorów soi.
Kontrakty na unijne zboża i rzepak w długoterminowym trendzie spadkowym
Kontrakty na unijne zboża i rzepak pozostają w maju w długoterminowym trendzie spadkowym, który zaczął się na początku listopada ubiegłego roku. Następujące po sobie górki i dołki widoczne na wykresach są każdorazowo na coraz niższych poziomach wycen. Za odbicia w górę odpowiadały najczęściej działania Rosji, która poddawała w wątpliwość dalsze funkcjonowanie ukraińskiego eksportu przez porty Morza Czarnego.
W tym miejscu warto zauważyć, że o ile notowania rzepaku zbliżyły się do poziomów obowiązujących w latach 2014-2020 (przed okresem spekulacyjnych wzrostów wywołanych Covid-19 i wojną na Ukrainie), to unijne zboża, zwłaszcza kukurydza, wyceniane są jeszcze o 40-50 euro/t powyżej wspomnianych poziomów.
Giełda w Chicago:
Na giełdzie w Chicago (kształtuje trendy na światowym rynku) notowania kukurydzy i soi poruszają się w maju w trendzie spadkowym po dłuższym okresie stabilizacji na wyższych poziomach. Przyczynia się do tego słaby popyt eksportowy na amerykańskie pochodzenie tych towarów, a nawet anulowanie przez Chiny kilku wcześniejszych dużych zakupów kukurydzy. Dominację w eksporcie przejęła Brazylia ze swoimi rekordowymi w tym sezonie zbiorami soi i kukurydzy.
Kolejnym czynnikiem wywierającym presję na ceny wymienionych kontraktów są śledzone na bieżąco raporty pokazujące ponadprzeciętne tempo zasiewów obu głównych amerykańskich upraw.
Doskonale (rekordowo) zapowiadają się również zbiory soi i kukurydzy w USA i na świecie w sezonie 2023/24. To wszystko (w połączeniu z presją sprzedażową na szerokim rynku surowcowym-obawa związana z recesją) sprawia, że amerykańska kukurydza i soja straciły w ciągu ostatniego miesiąca kilkanaście procent i są teraz (17.05.2023) najtańsze od końca 2021 roku.
Gorzej wygląda sytuacja amerykańskiej pszenicy
Notowany w Chicago kontrakt na miękką czerwoną pszenicę ozimą (SRW) mocno taniał wcześniej, a swój dwuletni dołek zaliczył na początku maja. Spadki wynikały z ograniczonego popytu na amerykańskie ziarno na rynku zdominowanym przez dostawców z Morza Czarnego (Rosja i Ukraina) oraz z Australii.
Przez dwa tygodnie maja wyceny pszenicy w Chicago pozostawały w trendzie bocznym, a dalsze spadki powstrzymywał fatalny stan upraw ozimych i opóźnienia w zasiewach pszenicy jarej w USA. Dopiero końcówka tygodnia minionego tygodnia przyniosła nowe długoterminowe minima w notowaniach pszenicy.
Główne światowe modele pogodowe potwierdzają odwrót od trwającego 3 lata zjawiska La-Nina na rzecz El-Nino (90% prawdopodobieństwa). Powinno to skutkować powrotem do średnich plonów pszenicy i rzepaku w Australii (3 lata ustanawiane były tam rekordy), a na zmianach pogodowych powinna skorzystać dotknięta suszą Argentyna i obszary upraw kukurydzy i soi w USA.
KRUS podał kwoty wszystkich świadczeń obowiązujących od 1 marca 2023 roku
Pogoda na półkuli północnej sprzyja na ogół wiosennemu rozwojowi upraw z wyjątkiem południa USA (uprawiana jest tam pszenica HRW) oraz Hiszpanii i Włoch, gdzie uprawy dotykała susza.
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż