Opryski dronami. PZPRZ chce wiedzieć co można, a czego nie można rolnikowi?

W związku z rozwojem rolnictwa precyzyjnego i rosnącym zainteresowaniem rolników nowymi technologiami Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do Roberta Telusa, Ministra Rolnictwa i Rozwoju WsiP z zapytaniem o szczegóły możliwości zastosowania dronów rolniczych jako maszyn do aplikacji środków ochrony roślin i nawozów w odpowiedniej dawce dokładnie w miejscach, gdzie jest to wymagane (z dokładnością do kilku centymetrów).

Opryski dronami. PZPRZ chce wiedzieć co można, a co nie można rolnikowi?

Drony rolnicze pojawiły się na polskim rynku i oferują rozwiązania, których poszukują rolnicy:

Możliwość oprysków z powietrza w wysokich uprawach, takich jak kukurydza, konopie siewne, słoneczniki, gdzie wjazd specjalistycznym sprzętem jest bardzo drogi i nie zawsze jest efektywny.

– W przypadku brak możliwości wjazdu ciężkim sprzętem na tereny podmokłe, po deszczach, po zimie, gdy pojawiają się choroby i konieczne jest szybkie podjęcie środków profilaktycznych.

– Możliwość ochrony upraw na terenach pofałdowanych i górzystych.

– Możliwość wykonania zabiegów punktowych lub tylko na wybranym terenie z całego pola. Dron rolniczy dolatuje do wcześniej zaznaczonego terenu i dopiero nad wyznaczonym terenem rozpoczyna pracę z powietrza i tylko w obrębie zaznaczonego kawałka pola.

– Możliwość zwiększenia plonów w rzepaku i zbożach poprzez eliminację ścieżek technologicznych oraz zapobieganie niszczeniu plonów na polach.

Jako Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, reprezentujący interesy polskich rolników szczególnie interesują nas kwestie:

  • dopuszczenia dronów rolniczych do oprysków z wykorzystaniem środków chemicznych – drony latają 2-4 metry nad poziomem upraw i dają efekt podobny do pracy z opryskiwaczami z rękawami,
  • wprowadzenia maksymalnie uproszczonych procedur odbywania lotów, z uwzględnieniem realnych potrzeb rolników i faktu, że praca odbywa się w oknach pogodowych, które są trudne do przewidzenia,
  • regulacji stanu technicznego dronów rolniczych do zastosowania środków ochrony roślin.

Dramat na giełdzie. Poziomy wycen zbóż niewidziane od 2021 roku

Marcin Gryn, Wiceprezes PZPRZ w liście skierowanym do Roberta Telusa prosi o szczegółowe informacje i przyspieszenie prac umożliwiających używanie dronów rolniczych w Polsce.

Źródło: PZPRZ

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Drobnica burakowa atakuje plantacje. Jaki insektycyd zastosować?

Na plantacjach buraka cukrowego zaobserwowano uszkodzenia powodowane przez Drobnicę burakową. Uszkodzenia: Na hypokotylu widoczne małe okrągłe, ciemno przebarwione miejsca żerowania. Uszkodzenia występują także na liścieniach, liściach...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics