Opryski dronami. PZPRZ chce wiedzieć co można, a czego nie można rolnikowi?

W związku z rozwojem rolnictwa precyzyjnego i rosnącym zainteresowaniem rolników nowymi technologiami Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do Roberta Telusa, Ministra Rolnictwa i Rozwoju WsiP z zapytaniem o szczegóły możliwości zastosowania dronów rolniczych jako maszyn do aplikacji środków ochrony roślin i nawozów w odpowiedniej dawce dokładnie w miejscach, gdzie jest to wymagane (z dokładnością do kilku centymetrów).

Opryski dronami. PZPRZ chce wiedzieć co można, a co nie można rolnikowi?

Drony rolnicze pojawiły się na polskim rynku i oferują rozwiązania, których poszukują rolnicy:

Możliwość oprysków z powietrza w wysokich uprawach, takich jak kukurydza, konopie siewne, słoneczniki, gdzie wjazd specjalistycznym sprzętem jest bardzo drogi i nie zawsze jest efektywny.

– W przypadku brak możliwości wjazdu ciężkim sprzętem na tereny podmokłe, po deszczach, po zimie, gdy pojawiają się choroby i konieczne jest szybkie podjęcie środków profilaktycznych.

– Możliwość ochrony upraw na terenach pofałdowanych i górzystych.

– Możliwość wykonania zabiegów punktowych lub tylko na wybranym terenie z całego pola. Dron rolniczy dolatuje do wcześniej zaznaczonego terenu i dopiero nad wyznaczonym terenem rozpoczyna pracę z powietrza i tylko w obrębie zaznaczonego kawałka pola.

– Możliwość zwiększenia plonów w rzepaku i zbożach poprzez eliminację ścieżek technologicznych oraz zapobieganie niszczeniu plonów na polach.

Jako Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, reprezentujący interesy polskich rolników szczególnie interesują nas kwestie:

  • dopuszczenia dronów rolniczych do oprysków z wykorzystaniem środków chemicznych – drony latają 2-4 metry nad poziomem upraw i dają efekt podobny do pracy z opryskiwaczami z rękawami,
  • wprowadzenia maksymalnie uproszczonych procedur odbywania lotów, z uwzględnieniem realnych potrzeb rolników i faktu, że praca odbywa się w oknach pogodowych, które są trudne do przewidzenia,
  • regulacji stanu technicznego dronów rolniczych do zastosowania środków ochrony roślin.

KRUS podał kwoty wszystkich świadczeń obowiązujących od 1 marca 2023 roku

Marcin Gryn, Wiceprezes PZPRZ w liście skierowanym do Roberta Telusa prosi o szczegółowe informacje i przyspieszenie prac umożliwiających używanie dronów rolniczych w Polsce.

Źródło: PZPRZ

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics