Dopłaty do materiału siewnego – nabór do 10 lipca – ARIMR sugeruje, aby na razie nie wycofywać wniosków

Do 10 lipca 2023 r. można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Na razie o takie wsparcie ubiega się ok. 55,5 tys. rolników. Sugerujemy, aby na razie nie wycofywać złożonych wcześniej wniosków.

Dopłaty do materiału siewnego – nabór do 10 lipca – ARIMR sugeruje, aby na razie nie wycofywać wniosków
Dopłaty do materiału siewnego – nabór do 10 lipca – ARIMR sugeruje, aby na razie nie wycofywać wniosków

Pierwotnie nabór, który rozpoczął się 25 maja miał się zakończyć 26 czerwca (25 czerwca wypadała niedziela), ale został przesunięty do 10 lipca 2023 r. Wnioski można złożyć bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, nadać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub wysłać przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Tzw. pomoc wojenna

W związku z wieloma pytaniami rolników, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego, sugerujemy, aby jeszcze nie wycofywać złożonych w trwającym naborze dokumentów. Tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Warto zatem zaczekać, aż taka zgoda zostanie wydana, i dopiero wtedy wycofać złożony wcześniej wniosek, aby móc ubiegać się o „pomoc wojenną” do materiału siewnego.

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.

Oszustwa w imporcie zbóż z Ukrainy. KAS przeszukuje 222 firmy

Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

W zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego. W tym roku o takie wsparcie ubiega się na razie ok. 55,5 tys. rolników.

Więcej informacji oraz wniosek o przyznanie dopłaty – otwórz

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics