Corocznie okres intensywnych prac polowych związany ze zbiorami płodów rolnych charakteryzuje się wzrostem strażackich interwencji. Niestety początek tegorocznych żniw, ma odzwierciedlenie w statystykach. Straż pożarna odnotowuje gwałtowny wzrost liczby pożarów, a wszystkiemu sprzyja fala upałów skutkująca spadkiem wilgotności. Często zdarzenia te są przyczyną ogromnych strat materialnych poniesionych przez rolników.
Analizując początek weekendu tj. 7/8 lipca 2023 roku na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano aż 8 pożarów na obszarach wiejskich, w których spłonęły maszyny rolnicze, uprawy rolne, słoma oraz ścierniska.
Pożar zboża na pniu
Pierwsze zgłoszenie dotyczące pożaru pól uprawnych wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie 07 lipca 2023 tuż po godzinie 11. Ogień objął zboże na pniu oraz ściernisko pokryte luźną słomą w miejscowości Trzemeszno (gm. Rozdrażew). Do zdarzenia skierowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Rozdrażew i OSP Czarny Sad.
Kolejne piątkowe interwencje o podobnym charakterze miały miejsce na terenie Jasnego Pola oraz Orpiszewa w gminie Krotoszyn. W działaniach gaśniczych uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotnicze straże pożarne z Biadek i Orpiszewa.
Pożar kombajnu w miejscowości Dzierżanów gm. Krotoszyn
W sobotę do godzin południowych strażacy zmagali się z pożarem płodów rolnych w m. Nowa Obra gdzie pożarem objęte było zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji miejscowych rolników oraz dyspozycji zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego, Czarnego Sadu i Wałkowa straty pożarowe udało się zminimalizować. Po godzinie 12 na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejny pożar. Tym razem interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej dotyczyła pożaru kombajnu w miejscowości Dzierżanów gm. Krotoszyn. W tym przypadku również przytomna interwencja operatora maszyny pozwoliła ograniczyć straty w mieniu. Napaleniu uległa jedynie komora silnika a pozostała część sprzętu o dużej wartości została uratowana. W schładzanie rozgrzanych elementów maszyny zaangażowano Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą w Krotoszynie oraz OSP Kuklinów i OSP Benice.
W Starej Obrze i Białym Dworze płonęły uprawy rolne oraz prasa rolnicza
Kolejne dwie interwencje w sobotnie popołudnie miały miejsce na terenie gminy Koźmin Wielkopolski. Kolejno w Starej Obrze i Białym Dworze płonęły uprawy rolne oraz prasa rolnicza. W obu przypadkach rozprzestrzeniający ogień stanowił zagrożenie dla obiektów budowlanych. Szczególnie zdarzenie w Białym Dworze wymagało dysponowania dużej ilości sił i środków, gdyż oprócz zabudowań ogień zagrażał powierzchni zalesionej. W działania gaśnicze we wspomnianych lokalizacjach zaangażowano jednostki z powiatu ościennego.
Pożar ścierniska
Ostatnia sobotnia interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej związana z okresem żniw dotyczyła pożaru ścierniska w miejscowości Grębów (gm. Rozdrażew). Nieco ponad godzinna akcja, w której uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotniczych straży pożarnych z Rozdrażewa i Koźmina Wielkopolskiego doprowadziła do całkowitej likwidacji zagrożenia.
Opisane interwencje o podobnym przebiegu ukazały jak duże znaczenie ma właściwe zabezpieczenie prac polowych. W myśl Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów należy wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru. Podczas weekendowych pożarów to właśnie szybka interwencja właścicieli, operatorów bądź okolicznych rolników, jeszcze w trakcie dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej pozwoliła ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na pozostałą część upraw. Wspólnie z jednostkami ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu krotoszyńskiego udało się zminimalizować straty poniesione przez gospodarzy. To jednak dopiero początek żniw i okres prac polowych rozkręca się na dobre. Statystykom nie sprzyja pogoda i prognozowane okresy wysokich temperatur bez znaczących opadów, połączone ze spadkiem wilgotności.
Celem zobrazowania skali zjawiska tylko jednego weekendu w działania gaśnicze związane ze zbiorami płodów rolnych zaangażowano łącznie 29 zastępów straży pożarnej i 143 ratowników. Szacunkowe straty poniesione przez rolników sięgają tysięcy złotych.
Oszustwa w imporcie zbóż z Ukrainy. KAS przeszukuje 222 firmy
Jak zabezpieczyć się przed pożarem?
Przede wszystkim należy pamiętać, że maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Kolejny aspekt to wyposażenie tych maszyn w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Często szybka reakcja operatora przy użyciu gaśnicy ratuje mienie warte setki tysięcy.
Jak widzimy ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z maszyną do oborywania miejsca pożaru czy też beczkowozów z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.
Przez Polskę aktualnie przechodzi fala upałów, odnotowujemy wysokie temperatury, wilgotność spada. Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie na terenach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie.
Opracowanie: mł. kpt. Mateusz Dymarski
Zdjęcia: Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej z terenu powiatu krotoszyńskiego