Zboża w dół, ale rzepak w górę. Rzut oka na wykresy

Skala tygodniowego spadku amerykańskich kontraktów na zboża była bardzo duża i sięgnęła 7-10% w tygodniu kończącym się 04.08.2023.

Ceny kukurydzy spadają

W Chicago notowania kukurydzy i pszenicy spadły w okolice długoterminowych minimów z połowy lipca tego roku. Jedynie wyceny soi utrzymują się stosunkowo wysoko ze względu na oznaki rosnącego zainteresowania na amerykańskie pochodzenie. Stąd tygodniowy spadek notowań soi sięgnął „tylko” 3%.

Uspokojenie obaw o dostępność na globalnym rynku zbóż i oleistych z basenu Morza Czarnego w połączeniu z poprawą pogody w USA wywołało silną falę spadkową w notowaniach zbóż i soi w Chicago. Jednak napięcia związane z wojną utrzymują się na wysokim poziomie od czasu wycofania się Rosji z umowy zbożowej i co jakiś czas wywołują wybicia notowań, zwłaszcza gdy Rosjanie atakują infrastrukturę portów na Dunaju.

Dodatkową presję na ceny w Chicago wywierał umacniający się na rynku walutowym dolar. Dopiero piątek przyniósł realizację zysków z krótkich pozycji w zbożach i w konsekwencji lekkie odbicie po obu stronach Atlantyku.

KE prognozuje mniejsze zbiory

O ile pogoda w USA zaczyna być korzystna dla upraw wiosennych (zapowiadają się rekordowe zbiory kukurydzy), to już w Kanadzie warunki pozostają przeważnie bardzo ciepłe i suche, co prowadzi do bardzo wczesnego rozpoczęcia zbiorów. Jednocześnie północna Europa nadal odnotowuje niezwykle wysokie poziomy opadów, co spowalnia zbiory ozimin i zagraża jakości. Ostatnie prognozy KE pokazywały pogorszenie oczekiwań zbiorów zbóż i rzepaku. W tym samym czasie rosną prognozy tegorocznych zbiorów na Ukrainie i w Rosji, a Rosja utrzymuje swoją dominację na światowym rynku pszenicy.

Giełda w Paryżu

W minionym tygodniu kontrakty unijne tradycyjnie naśladowały zachowanie swoich odpowiedników z giełdy w Chicago, ale skala przeceny była mniejsza z uwagi na taniejące euro. W Paryżu pszenica taniała od poniedziałku do czwartku, a kukurydza była tańsza na zamknięciu wszystkich ubiegłotygodniowych sesji. Jedynie rzepak skutecznie odrabiał straty w drugiej części tygodnia.

Rosja ostrzeliwuje ukraińskie elewatory zbożowe. Jak reagują giełdy zbożowe?

Rzepak, który cierpi z powodu nadmiernych opadów w głównych krajach produkcyjnych w tym w Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich, odnotował wzrost cen w związku z odbiciem notowań canoli w Winnipeg. Jednocześnie wysokie ceny ropy pomagają wszystkim nasionom oleistym i olejom roślinnym, a wynikają z przedłużenia przez Arabię Saudyjską ograniczenia produkcji o 1 milion baryłek dziennie do września.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics