W minionym tygodniu (kończącym się 25-go sierpnia 2023) kontrakty unijne tradycyjnie naśladowały zachowanie swoich odpowiedników z giełdy w Chicago. Spośród trzech głównych kontraktów (pszenica, rzepak i kukurydza) jedynie pszenica zamknęła tydzień na lekkim plusie.
Na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) notowania pszenicy poruszają się od połowy sierpnia w szerokim trendzie bocznym wokół poziomu 230 eur/t. W miniony czwartek kontrakt ten ustanowił swoje 10-dniowe maksimum 235 eur/t, a piątek zakończył ceną 233,5 eur/t, zyskując w skali tygodnia skromne 0,5 euro. Unijnej pszenicy pomaga systematyczne osłabianie się euro wobec dolara (poprawa konkurencyjności eksportu). Kurs eur/usd spadł w piątek poniżej 1,08 – najniżej od połowy czerwca. Na rynku eksportowym pszenicy nadal dominuje jednak pochodzenie czarnomorskie, czyli głównie rosyjskie, ale do głosu dochodzi też pszenica rumuńska (wygrała ostatni przetarg GASC).
Wyceny unijnej kukurydzy spadły w minionym tygodniu o skromne 1,25 euro (-0,6%) do 214,75 eur/t na koniec tygodnia. Kontrakt pozostaje od połowy sierpnia głównie w przedziale 210-2016 eur/t, czyli blisko długoterminowego minimum z końca maja.
Unijny rzepak potaniał w tygodniu o symboliczne 1,25 euro do 473,25 eur/t w piątek. Są to poziomy o kilkanaście procent wyższe od dołka z połowy maja (ok. 400 eur/t). Rzepak korzysta nieco z zachowania kanadyjskiej canoli i z relatywnie drogiej soi. Wszystkie kontrakty na nasiona oleiste wspierają wysokie cen ropy naftowej. W czwartek Komisja Europejska obniżyła prognozę zbiorów rzepaku w UE-27 do 19,1 mln ton, z 19,4 mln ton przewidywanych miesiąc wcześniej. Import canoli prognozowany jest na 5,8 mln ton (rekordowe zbiory były na Ukrainie). Stąd podaż nasion na unijnym rynku pozostanie duża.
Zmiany okresowe notowań:
RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 25.08.2023
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż