Od 1 do 31 sierpnia br. rolnicy mogli składać, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, żądanie (oświadczenie) przyznania płatności dla małych gospodarstw realizowanej w ramach płatności bezpośrednich. Nabór został już zakończony i dzięki uprzejmości Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możemy dokonać podsumowania naboru i sprawdzić jakim cieszył się zainteresowaniem.
Przypominamy, że płatność mogli się ubiegać rolnicy:
- posiadający gospodarstwa o powierzchni do 5 ha UR;
- którzy już złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich na 2023 r. (na podstawie dotychczasowych przepisów) i tylko jeżeli uzyskali ww. płatności w poprzednim roku (lub są następcami prawnymi takich rolników).
Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR/ha.
Zgodnie z przepisami unijnymi płatność dla małych gospodarstw zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich co oznacza, że rolnicy, którzy ubiegają się o płatność, nie będą mogli otrzymać wsparcia z tytułu innych rodzajów płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów i płatności związanych z produkcją.
Niemniej jednak rolnicy ubiegający się o ww. płatność nadal są uprawnieni do uzyskania:
- Uzupełniającej Płatności Podstawowej – dodatkowej płatności finansowanej z budżetu krajowego oraz
- wsparcia w ramach II filaru WPR, tj. np. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ONW, płatności ekologicznych.
Według danych łącznie ARiMR przyjęła w całym kraju 196 597 oświadczeń „żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Najwięcej oświadczeń złożono w województwach: podkarpackich (34 288), lubelskim (25 857), małopolskim (25 333) oraz mazowieckim (22 953). Z kolei najmniej oświadczeń złożono w województwach: zachodniopomorskim (2177), opolskim (2454) oraz lubuskim (2536).
Źródło: WIR, Aleksander Poznański, Andrzej Przepióra