Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych utrzymuje rezerwy strategiczne na potrzeby kryzysów i klęsk żywiołowych, w tym również rezerwy żywnościowe. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, RARS tworzyła rezerwy pszenicy oraz mleka i masła. Obecnie Agencja przygotowuje się do utworzenia rezerwy kukurydzy i w najbliższych dniach rozpocznie proces kontraktowania.
„Jako kandydat do Sejmu z regionu Siedlecko-Ostrołęckiego, mam przyjemność utrzymywać codzienny kontakt z rolnikami i producentami branży rolno-spożywczej. Rozumiem, jak ważna jest ta branża i jak trudne są wyzwania, przed którymi stoi nasze rolnictwo. Cieszę się, że coraz więcej polskich przedsiębiorców i rolników angażuje się w zapewnienie nam rezerw żywnościowych. Polska żywność cieszy się wysoką jakością, a od naszych rodzimych dostawców otrzymujemy nie tylko wyjątkowe produkty, ale także profesjonalne usługi w zakresie składowania i rotacji” – podkreśla prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski.
Jednocześnie, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych pełni także ważną rolę w nadzorowaniu rynku paliw płynnych. „Bieżąco monitorujemy sytuację oraz dostępność paliw na rynku. Chciałbym wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnego ryzyka niedoboru paliw, ani dla konsumentów, ani dla rolników. Dzięki naszym zapasom możemy z pewnością stwierdzić, że jesteśmy w pełni bezpieczni” – dodał prezes RARS, Michał Kuczmierowski.
Rozpoczynamy kontraktowanie. Naszym priorytetem jest jak najszybsza budowa rezerwy, która mogłaby być wykorzystana w planowaniu działań podczas kryzysu – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Źródło: RARS