Władze Egiptu zawiesiły cła na przywóz mięsa z kurczaka na okres sześciu miesięcy. Oświadczenie rządu zostało wydane w tej sprawie w pierwszej połowie października 2023 roku. Głównych powodów dokonania zmian taryfowych w imporcie drobiu należy się doszukiwać w trudnej sytuacji egipskiego sektora drobiarskiego, na którą wpłynęły skutki grypy ptaków oraz wzrost kosztów produkcji.
Najbardziej na decyzji rządu w Egipcie z pewnością skorzysta Brazylia, która jest największym dostawcą kurczaków na rynek północnoafrykański. Brazylijczycy mają 90 proc. udział w egipskim imporcie mięsa drobiowego. Co więcej, zawieszenie taryf obejmuje tuszki kurcząt, a to właśnie ten produkt dominuje w brazylijskich wysyłkach do Egiptu. Zawieszona została taryfa KNU (obowiązująca dla wszystkich krajów), która wynosiła 30 proc. Przywileje celne sprawią, że brazylijskie kurczaki zyskają na konkurencyjności, co powinno korzystnie oddziaływać na wyniki sprzedażowe brazylijskich zakładów drobiarskich. Informację o złagodzeniu warunków handlowych z zadowoleniem przyjęło Brazylijskie Stowarzyszenie Białka Zwierzęcego (ABPA). W opinii dyrektora ds. rynków ABPA, Luís Rua, rynek egipski jest ważnym odbiorcą całych kurczaków z Brazylii.
Egipt znajduje się w grupie dwudziestu największych importerów mięsa kurcząt z Brazylii. W okresie styczeń-wrzesień 2023 roku Brazylia wyeksportowała na rynek Egiptu 50 tys. ton, generując w tym okresie przychody na poziomie 107,7 mln USD.