W czwartek na giełdzie Euronext-Paryż ceny pszenicy kontynuowały trend spadkowy, pomimo znacznego odbicia amerykańskich notowań pszenicy.
Wzrost parytetu eurodolara w okolice 1,10 osłabia konkurencyjność unijnych zbóż na arenie międzynarodowej, na rynku zdominowanym przez rosyjskich dostawców pszenicy.
Jednocześnie popyt międzynarodowy w dalszym ciągu rośnie. Po Egipcie i Algierii przyszła kolej na Arabię Saudyjską, która ogłosiła przetarg na 715 ton pszenicy konsumpcyjnej z dostawą od lutego do maja.
Rynek z uwagą obserwuje także działania polityczne zainicjowane przez nowego prezydenta Argentyny, który planuje podnieść podatek eksportowy na pszenicę i kukurydzę do 15%, obecnie wynoszącą 12%.
Rzepak spadł poniżej 430 eur/t
Niskie wyceny kontraktów na kompleks sojowy w obliczu zapowiadanego nadejścia korzystnych dla upraw deszczów w Brazylii przeceniają unijny rzepak. Równolegle rzepakowi szkodzi drożejące euro, a dewaluacja peso w stosunku do dolara przez nowy rząd Argentyny może również doprowadzić do szybkiego przyspieszenia eksportu z tego kraju.
Drożejąca w czwartek ropa stanowiła wsparcie dla całego sektora biopaliw. Olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur również odnotował wczoraj odbicie, po tym jak podczas sesji poprzedniego dnia osiągnął najniższy poziom od końca października.
Giełda w Chicago:
Kontrakty wyceniane w usd korzystają z ostatnich przecen dolara wobec głównych walut. Pomogło to w czwartek notowaniom pszenicy w Chicago i oczywiście wsparło notowania ropy.
W Chicago pszenica straciła w ostatnich dniach 1/3 silnego wybicia spowodowanego dużymi (ponad milion ton) zakupami tego zboża przez Chiny. Informacji o nowych zakupach brakuje, stąd notowania pszenicy SRW konsolidują się w okolicy 5,9 usd/buszel przy dużej dziennej zmienności.
Notowania kukurydzy i soi pozostają pod wpływem korzystniejszych prognoz pogody dla Brazylii i rekordowych zbiorów kukurydzy w USA w tym sezonie.
Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:
Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart,com