Niemcy są drugim producentem zbóż w UE, a zarazem największym importerem naszego ziarna. Stąd prognozy zapowiadające gorsze w tym roku zbiory u naszego zachodniego sąsiada dają nadzieję na lepsze w przyszłości ceny uzyskiwane przez naszych producentów zbóż.
Warto przypomnieć, że mniejszy areał zasiewów zbóż ozimych zanotowała też Francja – lider w produkcji zbóż w UE.
Z raportu opublikowanego 22-grudnia przez Niemiecki Urząd Statystyczny dowiadujemy się, że zasiewy pszenicy ozimej spadły w Niemczech o ponad 7% w porównaniu do roku poprzedniego ze względu bardzo wilgotne gleby.
Jesienią 2023 r. gospodarstwa rolne w Niemczech zasiały zboża ozime na 4,9 mln hektarów gruntów ornych na nadchodzący sezon żniw w 2024 r.
Areał zbóż ozimych pod zbiory 2024 spadł w Niemczech o 4%
Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), powierzchnia zasiewów zbóż ozimych jest o 196,5 tys. ha (-3,9%) mniejsza od powierzchni upraw w 2023 r.
Zasiewy pszenicy ozimej spadły o 7% r/r
Powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej, najważniejszej rośliny zbożowej w Niemczech, zmniejszyła się w porównaniu z tegoroczną powierzchnią upraw o 203 800 ha, czyli o 7,3% do 2,6 mln ha. Spadek powierzchni uprawy pszenicy ozimej można zaobserwować we wszystkich krajach związkowych z wyjątkiem Saary (+500 ha, czyli +6,5%). Największe spadki powierzchni w wartościach bezwzględnych występują w Dolnej Saksonii (-58 400 hektarów, czyli -16,6%), Szlezwiku-Holsztynie (-31 300 hektarów, czyli -20,9%) i Bawarii (-23 500 hektarów, czyli -4,8%).
Regionalnie bardzo wilgotne gleby utrudniają siew pszenicy ozimej
Spadek areału pszenicy ozimej można przypisać między innymi regionalnie bardzo wilgotnym glebom w planowanym terminie siewu i związanej z tym słabej dostępności pól. Ponadto rolę w decyzjach uprawowych mogła mieć także obecna sytuacja na rynku pszenicy oraz nowe regulacje dotyczące płatności bezpośrednich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskie
Mniej żyta, ale więcej ozimego jęczmienia
Oczekuje się, że powierzchnia zasiewów żyta zmniejszy się o 4,4% (-27 400 ha) do 600 700 ha. Pszenżyto obsiano na 333,5 tys. ha, pozostając na poziomie z roku poprzedniego.
W przypadku uprawy jęczmienia ozimego nastąpił niewielki wzrost powierzchni zasiewów o 2,5% (+31 500 ha) do 1,3 mln ha.
Powierzchnia rzepaku spadła o prawie 5%
W niemieckich gospodarstwach zasiano rzepak ozimy na powierzchni 1,1 mln hektarów. Oznacza to powierzchnię o 4,7%, czyli 54 800 ha mniejszą niż przed rokiem.
Źródło: Niemiecki Urząd Statystyczny
Ukraina wszystko napełni , i nikt za polskim zbożem nie zapłacze .