Szkody powstałe w wyniku suszy – pomoc dla producentów rolnych

Dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które wystąpiły w 2023 r., przewidziane zostało udzielenie pomocy, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Szkody powstałe w wyniku suszy – pomoc dla producentów rolnych FOT:MRIrw

Dla kogo przeznaczona jest pomoc

O pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni, w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, wynoszące powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.

Termin składania wniosków i wysokość pomocy

Termin składania wniosków o pomoc oraz wysokość stawki pomocy minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu z tym, że wysokość tej stawki ogłosi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Informacje zawarte w aplikacji

Jednocześnie przypominamy, że każdy protokół i kalkulacja oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy sporządzone za pośrednictwem aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą, w części Wysokość oszacowanych szkód zawierają m.in. informacje dotyczące:

  • szkody w produkcji roślinnej,
  • szkody w produkcji zwierzęcej (bez produkcji ryb),
  • wysokość oszacowanych szkód (łącznie z produkcji roślinnej i zwierzęcej).

A zatem, zarówno protokół jak i kalkulacja oszacowania szkód zawierają oddzielne dane dotyczące wysokości szkód w produkcji roślinnej, które mogą być niezbędne do ubiegania się o pomoc.

Źródło: MRIRW

Zostaw komentarz

    • Powinni dać pomoc suszowa po równo każdemu. Bo w nie których gospodarstwach było duże szkody avnievprzekroczyluv30%va mniejsze szkody przekroczyło te 30%
      Gdzie tu sprawiedliwość 🤔
      Rolnicy będą walczyć o swoje tego spokojnie nie zostawia.

    • „O pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni, w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, wynoszące powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej”

      Z artykułu wynika że o pomoc będą mogli ubiegać się wszyscy u których strata w samej produkcji roślinnej wyniosła 30 % nie wspominają o stracie ogólnej

      • Czyli nie będą brać produkcji zwierzęcej pod uwagę? Jeśli wezmą to dla mnie to jest chore ponieważ ci co mają zwierzęta są bardziej poszkodowani,musieli tak jak ja kupować zboże.

  1. Jak można łączyć suszę i produkcję zwierzęca przecież jak wysuszyło to dla zwierząt muszę dokupić a oni wszystko połączyli i mimo tego że susza była to i tak nic nie dostanę bo w sumie nie ma 30%

  2. Powinni dać pomoc suszowa po równo każdemu. Bo w nie których gospodarstwach były duże szkody nie przekroczyło 30% a mniejsze szkody przekroczyło te 30%
    Gdzie tu sprawiedliwość 🤔
    Rolnicy będą walczyć o swoje tego spokojnie nie zostawia.

  3. A może tak 80% szkód a nie 30 te podawane 30 to śmiech na sali owies 1 tona z 1h i to niby jest 30% chyba jaja sobie robicie w tych waszych wyliczeniach

  4. Mam małe powierzchniowo gospodarstwo i pszczoły na Polesiu Lubelskim (4 klasa i piaski) ze względu na brak pożytku sieję grykę i facelię z której korzystają pszczoły sześciu innych pszczelarzy. W 2023 roku zimna wiosna i susza pszczoły nie rozwinęła się do właściwej siły, więc miodu mało.
    Moje ustalenia produkcyjne to: zboże 40% mniej facelia i gryka 70% mniej, sąd, drzewa, krzewy i rośliny w ogródku pszczylarskim 90% mniej (to wynika z przymrozków ) Aplikacja wyliczyła 7% strat i o czym tu mowa rozumiem aplikacja ale powinna też być weryfikacja lokalna np. w sąsiednich miejscowością tak źle nie było bo lepsze gleby. Trzeba też patrzeć na ONW on jest dobrą podpowiedzią przy suszach lokalnych. Cześć rolników nie chce ani suszowego, ani dopłat bezpośrednich, chcą abyście zadbali tylko o rynek jak susza niech ceny naszych produktów idą w górę dotujcie detalistę w celu stabilizacji cen dla konsumenta ograniczcie import z innych państw na tym zarabiają dla siebie tylko spekulanci.

  5. W moim gospodarstwie oszacowano mi 28.90 % w truskawce dali mi 26%gdzie faktyczną stratę miałem 70% i gdzie tu sprawiedliwość komu mam to zgłosić? Jak wogule oni to szacowali przy biurku z kąt oni wzieli to dane .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny olejów roślinnych najwyższe od dwóch lat

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że międzynarodowe ceny olejów roślinnych rosły w październiku piąty miesiąc z rzędu. Pokazuje to...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics