W Paryżu kontrakt na rzepak z dostawą w lutym potaniał w tygodniu kończącym się 5-go stycznia 2024 o blisko 16 euro do 422,25 euro/t na zamknięciu piątkowej sesji. Są to najniższe od 10 tygodni poziomy notowań tej serii.
Presja spadkowa widoczna w Paryżu wynika z przecen na rynku soi i z najniższych od 3 lat wycen kanadyjskiego rzepaku.
Ceny unijnej pszenicy stabilizują się w okolicy 220 euro, ale kukurydza zalicza nowe minima kontraktu
W skali minionego tygodnia obydwa zboża z najbliższym terminem realizacji potaniały o ok. 2 euro (1%). W przypadku marcowej serii pszenicy oznacza to próbę stabilizacji w okolicy 220 euro/t. Jednocześnie kukurydza kontynuuje trend spadkowy, a termin z dostawą w marcu wyceniany jest poniżej 200 euro za tonę – najniżej w historii notowań tej serii. Ożywienie popytu międzynarodowego nie pomaga na razie unijnej pszenicy, ponieważ większość kupujących zaopatruje się w Rosji i na Ukrainie. Nadzieją na wzrost cen może być jednak spadek areału zasiewów pszenicy ozimej na Zachodzie Europy, a co za tym idzie oczekiwanej produkcji.
Uwaga rynku skupia się na Ameryce Południowej
Uczestnicy rynku śledzą teraz pogodę i prognozy zbiorów kukurydzy i soi w Ameryce Południowej. O ile produkcja obu upraw w Argentynie wróci do wysokiego poziomu po katastrofalnej suszy sprzed roku, to zbiory w Brazylii nie będą rekordowe, na co liczyli analitycy. Susza dotknęła niektóre regiony Brazylii, prowadząc do cięcia szacunków produkcji. Jednak pogoda poprawiła się w ostatnim okresie, a prognozy zapowiadają dalsze deszcze w dotkniętych suszą regionach.
Styczniowe kontrakty terminowe na soję spadły o 3,4% w skali tygodnia do 12,50 dolara za buszel, co jest najniższym poziomem od połowy czerwca 2023 roku.
W Chicago kontrakt marcowy na kukurydzę spadł na zamknięciu tygodnia w okolice 4,60 usd za buszel (-2,2% w skali tygodnia), co jest najniższym poziomem od czasu rozpoczęcia kwotowań serii na marzec 2024. Ceny amerykańskiej kukurydzy spadają, pod presją rekordowych zbiorów przy słabym popycie eksportowym. Oczekuje się, że zapasy w USA na koniec tego sezonu wzrosną w USA aż o 56% – r/r.
Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:
Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 05.01.2024):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart.com