Na marginesie trwających w Berlinie targów Grüne Woche (Zielony Tydzień) minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał w piątek (19.01) o perspektywach współpracy z Polską w dziedzinie rolnictwa z ministrami ds. rolnictwa Mołdawii, Ukrainy, Republiki Czeskiej, Niemiec, Litwy i Uzbekistanu.
Ministrowi Siekierskiemu towarzyszył podczas spotkań dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Wijatyk.
Rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Mołdawii
Podczas spotkania polskiego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z wicepremierem, ministrem rolnictwa i przemysłu spożywczego Mołdawii Vladimirem Boleą strona polska wyraziła nadzieję na rozwój wzajemnej wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi między Polską a Mołdawią.
Polska delegacja poinformowała, że polskie firmy sektora rolno-spożywczego są zainteresowane rynkiem mołdawskim, a przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego – m.in. branży owocowo-warzywnej – chcą szukać partnerów handlowych w Mołdawii.
Polski eksport rolny do Mołdawii wg danych za 10 miesięcy 2023 r. wyniósł 58,9 mln EUR.
Rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy
Spotkanie zostało zorganizowane na wniosek strony ukraińskiej. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski Czesław Siekierski i minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski kontynuowali rozmowy z 22 grudnia 2023 r. Ministrowie ponownie poruszyli tematy importu ukraińskich towarów rolnych do Polski oraz uproszczenia procedur kontroli produktów rolnych w tranzycie przez Polskę.
– Chcemy znaleźć rozwiązanie, które zaakceptują wszystkie strony, co jest niezwykle trudne – powiedział minister Czesław Siekierski.
Szef polskiego resortu rolnictwa dodał, że Polska jest dużym eksporterem pszenicy, kukurydzy, cukru, drobiu czy owoców miękkich. Podkreślił, że z ich produkcji utrzymuje się kilkaset tysięcy, w większości małych gospodarstw rolnych.
Od stycznia do października 2023 r. polski eksport rolny na rynek ukraiński wzrósł o 11 proc. wobec analogicznego okresu 2022 r. (z 785 do 875,1 mln EUR). Eksportowano głównie produkty do karmienia zwierząt oraz sery i twarogi, a także czekoladę i produkty z kakao, przetwory spożywcze, pieczywo i kawę.
Od stycznia do października 2023 r. import rolny z Ukrainy do Polski spadł o 32 proc. wobec analogicznego okresu 2022 r. (z 2 095,1 do 1 432,4 mln EUR). Importowanym produktem o najwyższej wartości był olej słonecznikowy. Następne w kolejności były: olej sojowy, makuchy, kukurydza, makuchy z ekstrakcji oleju sojowego i pszenica.
Rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Republiki Czeskiej
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski i minister rolnictwa Republiki Czeskiej Marek Výborný omawiali kwestię obecności produktów rolno-spożywczych z Ukrainy na unijnych rynkach.
Minister Siekierski zauważył, że eksport produktów rolnych z Ukrainy do UE był w większości lokowany na rynku polskim. Polski minister przedstawił też kluczowe postulaty Polski w zakresie obecnej i przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
Strony zgodnie uznały, że nowe rozwiązania dotyczące zasad handlu rolno-spożywczego z Ukrainą powinny zostać dokładnie przeanalizowane przed ich wprowadzeniem i uzgodniły, że będą omawiać ten temat na najbliższym posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli.
Rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Niemiec
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski Czesław Siekierski był gościem ministra rolnictwa Niemiec Cema Özdemira – rozmowa odbyła się na stoisku narodowym Niemiec.
– Polska była pierwszym krajem, który wsparł Ukrainę po wybuchu wojny. Doceniamy to. Opowiadamy się za pomocą Ukrainie. Chcemy wypracowania reguł tego wsparcia, które nie zagrożą rynkom rolnym UE. Chcemy też mocniej współpracować z Polską w zakresie przygotowania takich rozwiązań – mówił niemiecki minister.
Minister Siekierski podkreślił, że dobrą platformą do przygotowywania takich rozwiązań może być Trójkąt Weimarski.
– Chciałbym wzmocnienia działalności tej grupy – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.
Polski eksport produktów rolno-spożywczych do Niemiec według wstępnych danych wyniósł w okresie od stycznia do października 2023 r. 11,1 mld euro i był o 13 proc. większy niż rok wcześniej. Do RFN eksportujemy przede wszystkim cygara, cygaretki i papierosy, ryby suszone, marynowane i wędzone, mięso i podroby drobiowe oraz chleb i pieczywo cukiernicze.
Import zaś wzrósł o nieco ponad 6 proc. do 5,3 mld euro. Z Niemiec Polska sprowadza przede wszystkim produkty do karmienia zwierząt, czekoladę i przetwory spożywcze z kakao, mięso wieprzowe, a także kawę.
Rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Litwy
Spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem odbyło się z inicjatywy strony litewskiej. Ministrowie omawiali problem nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy.
Litewski minister podkreślił, że potrzebna jest ścisła współpraca krajów bezpośrednio graniczących z Ukrainą. Minister Siekierski zaznaczył, że państwa z naszej części Europy mają większą świadomość zagrożeń ze strony Rosji, a jednocześnie muszą dbać o interesy swoich rolników, aby zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w kraju.
Rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Uzbekistanu
Spotkanie zainicjowała strona uzbecka. Minister rolnictwa i rozwoju wsi polski Czesław Siekierski rozmawiał z ministrem rolnictwa Republiki Uzbekistanu Ibrohimem Abdurahmonowem o możliwościach rozwiązania spraw weterynaryjnych i zacieśnienia współpracy pomiędzy stronami.
Polska delegacja zauważyła, że dla rozwoju relacji między Polską a Uzbekistanem i czerpania wzajemnych korzyści potrzebna jest likwidacja barier. Strona polska ponowiła prośbę o umieszczenie w sporządzonym przez stronę uzbecką Rejestrze Zakładów wszystkich przedsiębiorstw, które zostały zgłoszone przez stronę polską w wykazie przesłanym w kwietniu 2021 r.
Strona uzbecka wyraziła zainteresowanie polskimi produktami pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięsem i rybami. Uzbekistan jest krajem odciętym od morza, a ponadto ryby są w tym państwie dostarczane uczniom w ramach specjalnego programu.
Delegacje uzgodniły, że odpowiednie departamenty z resortów rolnictwa obydwu państw skontaktują się ws. utworzenia grupy roboczej zajmującej się likwidacją barier i zwiększeniem wymiany handlowej pomiędzy Polską a Uzbekistanem.
Według wstępnych danych od stycznia do października 2023 r. wartość eksportu rolno-spożywczego z Polski do Uzbekistanu wyniosła ok. 54,5 mln euro (jest to wzrost o 85,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r.). Podobnie jak w poprzednich latach Polska eksportowała do Uzbekistanu przede wszystkim mięso i jadalne podroby z drobiu. Eksportowano również czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, ziemniaki i inne warzywa przetworzone, zakonserwowane i mrożone oraz karmę dla zwierząt.
W tym samym okresie wartość importu z Polski do Uzbekistanu wyniosła 4,38 mln euro, co oznacza wzrost o 31,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. Polska importowała głównie: cebulę, winogrona świeże lub suszone oraz inne owoce suszone.
Źródło i fot.: MRiRW