Trwają ferie. Jak nie dać się oszukać planując wypoczynek. Uważaj na oszustwo „na kwaterę”

Niestety gdy jedni planują czas wolny i wypoczynek poza domem, przestępcy planują jak to wykorzystać na swoją korzyść. Policjanci przestrzegają przed oszustwami „na wynajem kwater”. Przestępcy zwiększają swoją aktywność szczególnie w okresie ferii zimowych czy wakacji. O metodach działania przestępców przekonał się pewien mieszkaniec Olsztyna, który chcąc wynająć apartament w górach, stracił 600 złotych.

Trwają ferie. Jak nie dać się oszukać planując wypoczynek. Uważaj na oszustwo „na kwaterę”

Do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosił się pewien mieszkaniec Olsztyna, który twierdził, że padł ofiarą oszustwa. Na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł ofertę wynajmu apartamentu w górach podczas ferii zimowych. Pokrzywdzony postanowił zadzwonić do najemcy, aby zarezerwować wybrany termin. Następnie mężczyzna otrzymał maila z instrukcją dotyczącą wpłacenia zaliczki za tygodniowy pobyt. Po wpłaceniu pieniędzy kupujący nie otrzymał żadnego potwierdzenia rezerwacji, co wzbudziło jego podejrzenia. Ponadto najemca przestał odbierać od niego telefony. Pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą oszustów, po tym jak skontaktował się z osobą, której dane osobowe widniały w korespondencji – okazał się mim przewodnik górski, który nie zajmuje się wynajmem kwater. Wartość strat poniesionych przez oszukanego mężczyznę to 600 złotych.

Policjanci ustalają sprawcę oszustwa.

Pamiętajmy:

    • w każdym przypadku podejmowania internetowych transakcji należy zachować czujność.

    • porównajmy cenę z cenami kwater o podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.

    • zapytajmy o dokładną lokalizację, adres i postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji na temat danego obiektu.

    • uczciwy sprzedawca nie będzie stronił od wystawienia paragonu, rachunku, czy faktury nawet na poziomie wpłaty zaliczki na poczet wynajmu.

    • nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.

    • zachowajmy dokumentację związaną z transakcją wynajmu kwatery. W razie niewywiązania się oferenta z zawartej umowy do odzyskania należności pomocne okazać się mogą informacje przesłane w formie SMS, czy za pomocą poczty elektronicznej.

Źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

GIORiN apeluje do dystrybutorów pestycydów. Chodzi o weryfikację sprzedaży fumigantów

W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin zawierającymi fosforek glinu, prawdopodobnie zastosowanymi niezgodnie z etykietą jako preparaty do zwalczania gryzoni, istnieje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics