Spadają ceny kolektorów słonecznych i fotowoltaiki

Polska raczkuje w produkcji energii elektrycznej ze słońca, ale to może się wkrótce zmienić. Niższe koszty technologii i nowa ustawa o energetyce odnawialnej mają otworzyć nasz rynek na inwestycje w ogniwa fotowoltaiczne.

Najbliższe lata mają należeć do energetyki słonecznej. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, aż 66% mocy zainstalowanej źródeł energii odnawialnych w 2011r. w Europie powstało w systemach fotowoltaicznych (na drugim miejscu znalazła energetyka wiatrowa – 30%). Łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w minionym roku wyniosła 21 GW, co stanowiło 47% całkowitej mocy zainstalowanej.

To ogromny, wciąż jeszcze w niewielkim stopniu wykorzystywany potencjał. Biomasa i energetyka wodna są wykorzystywane w granicach 50-60% ich potencjału, natomiast w przypadku energii słonecznej i bezpośredniego promieniowania słonecznego – możemy mówić o zaledwie ułamku procenta. Mimo, że energia słoneczna dostępna jest w zasadzie dla wszystkich.

 – Dopiero ustawa o odnawialnych źródłach energii może spowodować, że na rynku pojawią się systemy fotowoltaiczne, ale te rozproszone, na domach, w gospodarstwach rolnych, w małych i średnich przedsiębiorstwach – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. – W związku z tym dachy w Polsce będą cieszyły się dużym powodzeniem, ich powierzchnia stanie się bardzo ważnym zasobem. Może być tak, jak w Niemczech, gdzie albo się dach wynajmuje, albo każdy się zastanawia, jaka część dachu będzie przeznaczona na system fotowoltaiczny, a jaka na kolektory słoneczne.

Prezes IEO podaje, że w Polsce mamy zaledwie 2 MW zainstalowane w fotowoltaice. Podczas gdy w innych krajach te moce liczy się w GW. Teraz jednak jest dobry moment, by zainwestować w ten sektor. Spadają ceny w energetyce słonecznej – zarówno kolektorów słonecznych jak i systemów fotowoltaicznych.

 – Już w ubiegłym roku zaobserwowaliśmy kilkuprocentowy spadek cen nominalnych kolektorów słonecznych, biorąc pod uwagę inflację, to jest on znaczący – informuje Grzegorz Wiśniewski. – Natomiast gwałtowny spadek scen obserwujemy w fotowoltaice.

Ten trend jest zauważalny na całym świecie. Spadek stawek dyktowany jest w dużym stopniu przez Chiny, które stały się liderem w produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Co więcej, to właśnie fotowoltaika może być jedną z technologii, które w największym stopniu skorzystają na wprowadzeniu nowego systemu wsparcia dla OZE. Zgodnie z propozycjami resortu gospodarki, w tym przypadku ma nastąpi podwojenie wartości zielonych certyfikatów.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics