Biuletyn MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe pięciu (z dziewięciu) raportowanych zbóż spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 28-go stycznia 2024. Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 903 zł/t, czyli o 4 zł/t (-0,9%) niżej w skali tygodnia.
Krajowa cena średnia pszenicy była w analizowanym tygodniu o ponad 40 zł/t niższa od średniej ceny pszenicy konsumpcyjnej dla całej UE (945 zł/t).
W tym samym czasie cena pszenicy kupowanej na cele paszowe obniżyła się o 10 zł/t (-1,1%) do 870 zł/t.
W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 38,9% z 37,5% tydzień wcześniej, w tym pszenica stanowiła 35,8%.
Udział kukurydzy w skupie wzrósł do 27,1% z 19,7% tydzień wcześniej, a cena średnia kukurydzy suchej wzrosła o symboliczną złotówkę (01%) do 795 zł/t.
Średnia cena kukurydzy w UE-27 wyniosła w analizowanym tygodniu 870 zł/t i była o 75 zł/t wyższa od średniej ceny tego zboża w Polsce (795 zł/t).
Uwaga: Ceny raportowane przez MRiRW odbiegają często od wycen bieżących, ponieważ raportowane dostawy mogą dotyczyć umów podpisywanych wcześniej.
Sprawdź:
Oferty na zboża w Tabeli Ofert – eWGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)
Patrz – Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu
Pełne dane MRiRW:
Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:
Ceny średnie w makroregionach:
Ceny zbóż na wykresach:
Porównanie cen średnich zbóż w kraju, UE i na giełdzie w Paryżu:
Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2023 i 2022:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW