Ograniczenie odpadów żywności i tekstyliów – konsultacje społeczne projektu dyrektywy UE

Trwają prace nad nowelizacją dyrektywy UE o odpadach. Mniej odpadów żywności i większa odpowiedzialność producentów tekstyliów za zbieranie i przetwarzanie odpadów to niektóre cele, które obejmie nowelizacja. Uwagi do projektu dyrektywy można zgłaszać do 15 kwietnia 2024 r.

Prace nad nowelizacją dyrektywy Unii Europejskiej o odpadach są prowadzone są w Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Zmiany dotyczą dwóch sektorów: żywności i tekstyliów. Obejmują etap produkcji, dystrybucji i konsumpcji.

Zobowiązania państw członkowskich

W odniesieniu do sektora żywności państwa członkowskie Unii Europejskiej mają być m.in. zobowiązane osiągnąć do 31 grudnia 2030 r następujące cele na poziomie krajowym:

  • ograniczenie powstawania odpadów żywności w przetwórstwie i wytwórstwie o 10 proc. w porównaniu z ilością tych odpadów wytworzoną w 2020 r.;
  • ograniczenie powstawania odpadów żywności na mieszkańca, łącznie w sprzedaży detalicznej i innej dystrybucji żywności, w restauracjach i usługach gastronomicznych oraz w gospodarstwach domowych, o 30 proc. w porównaniu z ilością tych odpadów wytworzoną w 2020 r.

Projekt dyrektywy zawiera również działania odnoszące się do sektora tekstyliów, który ma ograniczyć powstawanie odpadów oraz wziąć odpowiedzialność za ich zbieranie i przetwarzanie.

Jak zgłosić uwagi do projektu?

Uwagi do projektu dyrektywy można zgłaszać do 15 kwietnia 2024 r,. na adres e-mail: odpady.nowelizacja.dyrektywy@klimat.gov.pl.

Polska wersja projektu dyrektywy jest dostępna na stronie internetowej: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM%3A2023%3A420%3AFIN.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics