Rośliny kukurydzy w początkowych fazach wzrostu, czyli przez ponad miesiąc od siewu, w niewystarczający sposób pokrywają glebę. Odsłonięte pole, wilgotna gleba i ciepła aura sprawiają, że ryzyko zachwaszczenia plantacji drastycznie wzrasta. Chwasty w kukurydzy stanowią natomiast w tym czasie ogromną konkurencję, szczególnie o wodę.
Skuteczny herbicyd dolistny zastosowany w tym czasie zapewnia nie tylko ochronę wielkości plonu, ale też jakości potencjału plonotwórczego. Sprawdźmy więc jaki środek na chwasty w kukurydzy wybrać, aby nie zahamować wzrostu roślin i zbudować wysoki plon suchej masy.
Jakie występują chwasty w kukurydzy?
Chwasty w kukurydzy stanowiące największe zagrożenie dla młodych roślin to głównie gatunki dwuliścienne. Są to m.in. bodziszek drobny, fiołek polny, komosa biała, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, rdesty, szarłat szorstki, tasznik, tobołki. Chwasty jednoliścienne w kukurydzy, np. chwastnica jednostronna są problematyczne przez cały okres wegetacji.
Przyczyny rozwoju chwastów w kukurydzy?
Chwasty w kukurydzy stanowią dla uprawy większe zagrożenie niż inne agrofagi – szkodniki i choroby – łącznie. Z czego to wynika? Przyczyn jest kilka, a główne z nich to:
● na wiosnę kukurydza rozwija się wolniej niż przystosowane do naszego klimatu chwasty;
● uprawa w szerokich międzyrzędziach oraz rzadki siew sprzyjają rozwojowi niepożądanej roślinności;
● kompensacja chwastów, wynikająca z rosnącego areału uprawy w monokulturze.
Jak zwalczyć chwasty w kukurydzy?
Zachwaszczenie uprawy prowadzi w skrajnych wypadkach nawet do ponad 90% strat plonu i niezawiązywania kolb. Zwalczanie chwastów w kukurydzy możliwe jest w następujących kombinacjach:
● doglebowo – tuż po siewie kukurydzy;
● nalistnie „właściwie” oraz korekcyjne po zabiegu doglebowym, jeśli jego skuteczność była niska.
Kiedy pryskać chwasty w kukurydzy?
Nalistny oprysk kukurydzy na chwasty rekomendowany jest w najwcześniejszych fazach rozwojowych niepożądanej roślinności. Dla rośliny uprawnej jest to okres do fazy 8 liści właściwych.
Odchwaszczanie kukurydzy – substancje czynne
Asortyment substancji czynnych do odchwaszczania kukurydzy ubożeje. W doborze pozostają te, o pozytywnym profilu toksykologicznym, najmniej szkodliwe dla organizmów niecelowych i nie oddziałujące fitotoksycznie na roślinę uprawną. Są wśród nich działające układowo i selektywnie, m.in.:
● mezotrion – inhibitor biosyntezy barwników fotoaktywnych (FRAC 25);
● terbutylazyna – inhibitor fotosyntezy (FRAC 5).
Jaki środek na chwasty w kukurydzy wybrać?
Herbicyd na kukurydzę bazujący na obu tych substancjach czynnych to Click Premium. Jest to herbicyd dolistny o wielu atrybutach: skuteczny, o szerokim oknie aplikacji i spektrum zwalczanych chwastów, wygodny w użyciu. Click Premium:
● Skuteczny, bo jak wskazują badania IOR-PIB (2021) zwalcza chwasty trudne, jak komosa biała, chwastnica, gwiazdnica, fiołek polny, bodziszek drobny, wykazując efektywność od ponad 90% do prawie 100%.
● O szerokim oknie aplikacji, ponieważ zwalczanie chwastów w kukurydzy powschodowo wykonać można w fazie od dwóch do ośmiu liści (BBCH 12–18)
● O szerokim spektrum zwalczanych chwastów dwu- i jednoliściennych, w tym tzw. „trudnych” jak komosa, bodziszki, rdesty, chwastnica jednostronna – łącznie ponad 25 gatunków.
● Wygodny w użyciu dzięki gotowej mieszaninie substancji czynnych w formulacji SC, w zalecanej dawce 1,5 l/ha i ilości wody 200–300 l/ha.