Uprawa rzepaku wymaga od rolnika dużej wiedzy, zaangażowania, terminowego wykonywania zabiegów uprawowych, zwłaszcza precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin. Niezbędna jest profesjonalna ochrona insektycydowa, gdyż rośliny uszkadzane są przez przynajmniej kilka gatunków owadów powodujących znaczne straty a w skrajnych przepadkach nawet całkowitą utratę zbiorów.
Rzepak może być zapylony przez wiatr jednak najlepsze efekty uzyskuje się, gdy zostanie to uczynione przez owady. W przypadku odmian mieszańcowych roślin rolniczych potencjał plonotwórczy jest wręcz uzależniony od zapylenia przez owady. Zwyżka plonu szacowana jest na ok. 20-30% i może zadecydować o opłacalności uprawy. Do najważniejszych zapylaczy zalicza się pszczołę miodną i murarkę ogrodową oraz trzmiele, ale ważną rolę odgrywają również błonkówki, muchówki, motyle i chrząszcze. Część z nich zapyla rośliny w ciągu dnia, ale wiele gatunków robi to również w nocy. Spotkać je można zatem w różnych porach dnia lub nocy, przy różnych temperaturach i różnej wilgotności powietrza. Owady wabi żółty kolor kwiatów, zapach i nektarowanie. Niestety, w minionym wieku drastycznie zmniejszyła się liczba wolno bytujących zapylaczy, dlatego bezdyskusyjna jest potrzeba eliminacji błędów w ochronie rzepaku prowadzących do zatruć pszczół i innych owadów.
Podczas codziennych dojazdów na trasie dom – praca, ale również podczas wyjazdów, do których zachęca przedłużony majowy weekend, możemy spotkać pola kwitnącego rzepaku. Tego widoku nie sposób przegapić z uwagi na intensywną żywą żółć.
Pejzaż piękny, ale każdy medal ma dwie strony. Z jednej strony pyłek rzepakowy jest doskonałym pożytkiem dla pszczół i dlatego nad uprawami uwijają się te pożyteczne i pracowite owady. Z drugiej strony są agrofagi, które również chciałyby pożywić się na rzepaku, czyniąc mu jednocześnie szkodę.
W tym wszystkim trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy koniecznością chemicznej ochrony uprawy a ochroną zapylaczy. Planując zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin, zwłaszcza w okresie kwitnienia roślin uprawnych lub sąsiadujących z nimi, należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę owadów zapylających.
Inspektorzy PIORiN intensyfikują prowadzenie kontroli prawidłowości stosowania środków ochrony roślin
Inspektorzy PIORiN nieustannie przypominają o prawidłowym stosowaniu środków ochrony roślin, w ramach kampanii informacyjnej rozwieszając stosowne komunikaty. Intensyfikują również prowadzenie kontroli prawidłowości stosowania środków ochrony roślin, uczulając kontrolowanych na ochronę pszczół i innych owadów zapylających.
Źródło: PIORiN