Jak uprawiać rzepak na glebach mozaikowatych

Standardowo, zgodnie ze sztuką pod wysiew rzepaku rezerwuje się lepsze stanowiska.

Uprawa rzepaku na glebach mozaikowatych

Rzepak to wymagająca roślina, której uprawa dobrze się sprawdza na żyznych, utrzymanych w wysokiej kulturze glebach. Zasobnych w próchnicę, o uregulowanym pH. Wielu rolników wprowadza rzepak na gorsze, mozaikowate stanowiska. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zachować niebywałą staranność. Uprawa wymaga wysokiego poziomu agrotechniki. Kluczowy jest też wybór odmiany. Nie wszystkie poradzą sobie w trudnych warunkach. Trzeba zdecydować się na taką, która ma niższe wymagania glebowe. Jest elastyczna w doborze stanowiska.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Odmiany populacyjne czy hybrydy

Na trudniejszych stanowiskach z reguły lepiej radzą sobie hybrydy – odmiany mieszańcowe. Posiadają wysokie zdolności adaptacyjne do warunków środowiska.

Głęboki, dobrze rozwinięty system korzeniowy to podstawa. Odmiana przeznaczona do uprawy na słabszych glebach powinna cechować się także wcześniejszym typem rozwojowym i posiadać silny wigor wiosenny. To decyduje o szybkim zaopatrzeniu roślin w wodę i składniki pokarmowe, głównie w fazie tworzenia rozgałęzień bocznych. W przypadku mieszańców plon w prawie 70% pochodzi właśnie z pędów bocznych. Wczesny wiosenny restart zapewnia dobre wykorzystanie wody nagromadzonej w glebie po zimie.

Wybór odmiany

Odmianą, która spełnia wszystkie te kryteria jest Lid Amoroso. Jej uprawa na mozaikowatych, słabszych stanowiskach nie jest wyborem kompromisowym. To mieszaniec przystosowany do trudnych warunków glebowych. Cechuje się wysokim potencjałem plonowania – 5,24 t/ha (doświadczenia rejestrowe COBORU 2021-2022) i bardzo wysokim plonem tłuszczu. To ciekawe rozwiązanie na gorszej jakości stanowiska.

Doświadczenia regionalne

Aby zweryfikować w jaki sposób dana odmiana reaguje na zróżnicowane warunki glebowe, warto przeanalizować regionalne doświadczenia odmianowe firm nasiennych i COBORU. Przeanalizować wyniki pochodzące z lokalizacji charakteryzujących się słabszymi stanowiskami.

Produkcja rzepaku ozimego na takich polach może być opłacalna w przypadku gleb utrzymanych w wysokiej kulturze, o optymalnym odczynie i odpowiedniej zasobności. Baczną uwagę należy zwrócić na staranną agrotechnikę i wybrać odmianę o niższych wymaganiach glebowych – elastyczną w doborze stanowiska.

Anna Rogowska

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics