Minister rolnictwa prowadzi wspólną akcję z Izbami Rolniczymi. Na czym polega?

Z prezesem Wiktorem Szmulewiczem prowadzimy wspólną akcję, aby spotkać się ze wszystkimi wojewódzkimi izbami rolniczymi. Byliśmy już w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i mazowieckim – przypomniał minister rolnictwa u rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas spotkania z przedstawicielami Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.

Minister Czesław Siekierski podczas wypowiedzi (fot. MRiRW)
Minister rolnictwa prowadzi wspólna akcję z Izbami Rolniczymi. Na czym polega?

Idea spotkań

Minister Siekierski podkreślił, że ideą tych spotkań jest spisanie wszystkich spraw podnoszonych przez przedstawicieli rolników.

– Chodzi o wszelkie propozycje i pytania, na które przygotujemy odpowiedzi i przekażemy je do samorządu rolniczego – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował ponadto, że planuje ponowne spotkania wiosną lub jesienią, aby przedstawić to, co zostało zrobione lub co i dlaczego nie zostało zrobione.

– Prowadzony jest poważny dialog z reprezentacją samorządu rolników – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Zwrócił przy tym uwagę, że we wszystkich spotkaniach biorą także udział przedstawiciele służb i instytucji podległych resortowi.

Ocena sytuacji

– Rok poprzedni był rokiem niskiej opłacalności produkcji rolnej, co było główną przyczyną wyjścia rolników na protesty – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Według niego wpłynęły na to m.in. wysokie ceny nawozów i wysoka inflacja. Do tego dołożył się również Zielony Ład i otwarcie granicy na produkty rolne z Ukrainy.

– Zielony Ład, który został przyjęty za zgodą poprzedniego rządu, zawierał nieracjonalne rozwiązania, które zwiększały obciążenia administracyjne i koszty – powiedział minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa zwrócił jednak uwagę, że rozwiązania, które przyczyniłyby się do zatrzymania czy ograniczenia niekorzystnych zmian w klimacie są w interesie rolników.

– Te rozwiązania nie powinny być obciążeniem dla rolników, ale jeżeli byłyby jakieś obciążenia, to powinny być zrekompensowane – dodał minister.

Przypomniał, że wiele uwag zgłaszanych było przez izby rolnicze i prezesa Wiktora Szmulewicza, ale nie zostały one w sposób właściwy przedyskutowane i wprowadzone do rozwiązań w Planie Strategicznym.

Minister podkreślił, że nie było wyraźnego sprzeciwu Polski i innych krajów członkowskich wobec sposobu wdrażania rozwiązań zawartych w Zielonym Ładzie.

Szef resortu rolnictwa wskazał ponadto, że są jeszcze do rozwiązania problemy związane z gospodarką wodną i z dzierżawami.

Najważniejsze wyzwania

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że jesienią będą się kształtowały nowe struktury Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej, która rozpocznie swoje prace z początkiem 2025 r.

– W tym samym czasie, od 1 stycznia 2025 r., rozpocznie się polska Prezydencja – dodał minister Siekierski.

Zwrócił uwagę, że najważniejszym zagadnieniem jest, co my jako Polska mamy zaproponować, w jakim kierunku ma pójść nowa Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej.

– Te nasze postulaty muszą być uzgodnione z izbami rolniczymi, związkami zawodowymi i organizacjami branżowymi. Oczywiście będzie to też przedmiotem dyskusji z innymi krajami –zapowiedział minister Czesław Siekierski, zwracając jednocześnie uwagę na zróżnicowanie rolnictwa europejskiego w poszczególnych krajach.

Szef resortu rolnictwa wskazał również na spadającą liczbę gospodarstw rolnych i występujący w wielu miejscach brak następców. Kolejnym problemem do rozwiązania jest kwestia robotników na wsi i sezonowości prac.

Minister podkreślił także, że w najbliższym czasie rozpoczną się negocjacje akcesyjne m.in. z Ukrainą. Według niego stanowi to ogromne wyzwanie dla całego rolnictwa europejskiego i stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do negocjacji.

– Będzie również duża dyskusja w ramach Unii Europejskiej na temat budżetu, w tym budżetu na rolnictwo – dodał minister.

Zwrócił uwagę, że jeszcze 20 lat temu budżet na rolnictwo stanowił około 70 proc. całego budżetu UE, a obecnie jest to 32-33 proc.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics