FAO: Światowe zapasy zbóż na koniec sezonu powinny lekko wzrosnąć

Lipcowa prognoza FAO dotycząca światowych zapasów zbóż na koniec sezonu 2024/25 opiewa na 894 mln ton, po tym jak została obniżona o 2,9 mln ton w porównaniu z poprzednim miesiącem. Oczekiwany poziom nadal wskazuje na wzrost zapasów o 1,3% powyżej poziomów otwarcia.

FAO: Światowe zapasy zbóż na koniec sezonu powinny lekko wzrosnąć

Dzięki nowym prognozom wskaźnik globalnych zapasów zbóż do ich wykorzystania w sezonie 2024/25 pozostanie prawie niezmieniony w porównaniu z zeszłym sezonem i wyniesie 30,8 procent, co w dalszym ciągu wskazuje na odpowiednie perspektywy podaży w nowym sezonie.

FAO podnosi w lipcu swoje oczekiwania zbiorów zbóż

Najnowsza prognoza FAO dotycząca światowej produkcji zbóż w 2024 r. została podniesiona w lipcu o 7,9 mln ton (0,3 proc.) i wynosi obecnie 2854 mln ton, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z 2023 r. i stanowi nowy rekord wszechczasów.

Miesięczny wzrost odzwierciedla lepsze perspektywy dla zbóż gruboziarnistych – prognoza światowej produkcji została podniesiona o 0,4 proc. do 1 530 mln ton oraz pszenicy – gdzie oczekiwana produkcja wzrośnie o 0,3 proc. do 789 mln ton w porównaniu z prognozami z czerwca.

Lepsze oczekiwania zbiorów kukurydzy w Ameryce Południowej, Turcji i na Ukrainie

Wzrost perspektyw dla zbóż gruboziarnistych opierają się w dużej mierze na lepszych oczekiwaniach dotyczących produkcji kukurydzy w Argentynie i Brazylii. Prognozy plonów w obu krajach są w tym miesiącu lekko podwyższone, co odzwierciedla bardziej sprzyjająca pogoda po zmiennych warunkach w poprzednich miesiącach. Niemniej jednak oczekuje się, że produkcja Brazylii będzie nadal znacznie niższa od rekordu z 2023 r.

Wymienione korekty w górę z nawiązką przewyższają obniżenie prognoz produkcji kukurydzy dla Indonezji i kilku krajów Afryki Południowej, gdzie susza ograniczyła plony, a także dla Pakistanu ze względu na niższe ceny i zmniejszone zapotrzebowanie na paszę ze strony sektora hodowli, które, jak się oczekuje, doprowadzą do cięć w nasadzeń.

Gorsze prognozy zbiorów pszenicy w Rosji, ale lepsze w Azji

Światowa produkcja pszenicy również została zrewidowana w górę, głównie w oparciu o lepsze perspektywy w Azji, zwłaszcza w Pakistanie, gdzie prawdopodobna jest rekordowa produkcja pszenicy. Niesprzyjająca pogoda na kluczowych obszarach produkcji pszenicy w Federacji Rosyjskiej doprowadziła do znacznego obniżenia prognoz produkcji, osłabiając poprawę światowych perspektyw w tym miesiącu.

Światowe zużycie zbóż powinno minimalnie przekroczyć zbiory

Prognoza światowego zużycia zbóż w sezonie 2024/25 wynosi 2 856 mln ton (2 mln ton powyżej produkcji), co oznacza niewielki wzrost (o 5,4 mln ton, czyli 0,2 proc.) od czerwca i 13,6 mln ton, czyli o 0,5 proc. więcej niż w sezonie 2023/24.

Globalne wykorzystanie zbóż gruboziarnistych w sezonie 2024/25 wzrosło o 3,7 mln ton, do czego przyczyniło się wyższe przewidywane wykorzystanie paszy i innych zastosowań kukurydzy i jęczmienia, a także większe spożycie sorgo w żywności. Ta rewizja w górę podnosi obecnie globalną prognozę wykorzystania zbóż gruboziarnistych do 1 529 mln ton, co stanowi wzrost o 0,8 procent w porównaniu z poziomem na sezon 2023/2024.

Globalne wykorzystanie pszenicy w sezonie 2024/25 również zostało zrewidowane w górę w tym miesiącu o 1,5 mln ton, co wynika ze zwiększonego wykorzystania pszenicy w Pakistanie, wspieranego przez większą przewidywaną produkcję krajową. Niezależnie od tego wzrostu globalne wykorzystanie pszenicy w sezonie 2024/25 nadal spada o 0,7 procent w porównaniu z poziomem z sezonu 2023/2024.

Andrzej Bąk

Źródło: FAO

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics