Dalsze pogorszenie kondycji francuskich upraw pszenicy i mocno opóźnione zbiory wywołały piątkowe wybicie notowań kontraktu w Paryżu. Unijna kukurydza drożeje napędzana suszą na południu Europy, w tym na Ukrainie.
W Paryżu pszenica podrożała w piątek o blisko 9 euro (4,1%) do 223,75 eur/t.
Według najnowszych danych FranceAgriMer, stan upraw pszenicy miękkiej we Francji mocno pogorszył się w ciągu tygodnia kończącego się 19 lipca. W dobrej i doskonałej kondycji było 52% upraw, co oznacza spadek o 5% w tygodniu i wynik najgorszy od 2016 roku. Utrzymuje się również powolne tempo zbiorów. Do 19 lipca wymłócono zaledwie 14% planowanej powierzchni pszenicy (+10% tygodniowo), co jest znacząco niższym wynikiem od średniej 43% dla tej daty.
W piątek ceny unijnej kukurydzy również utrzymywały tendencję wzrostową, a wycena listopadowej serii (217 eur/t) była najwyższa od 5 tygodni.
Notowania kukurydzy pozostają w lipcu w trendzie wzrostowym pod wpływem rosnących temperatur w Rumunii i na Ukrainie. Także we Francji kondycja upraw kukurydzy pogorszyła się w ostatnim tygodniu. FranceAgriMer obniżył swoje oceny kukurydzy na ziarno o dwa punkty, do 81% (82% w zeszłym roku).
Rzepak (unijny i kanadyjski) zaliczył w piątek lekką korektę spadkową, a przyczynił się do tego 3% spadek notowań ropy naftowej i lekki spadek notowań soi w Chicago. Jednak w skali minionego tygodnia rzepak podrożał 12 eur/t (2,5%).
Notowania kontraktów futures na Euronext-Paryż:
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż