Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom średnich dobowych temperatur oraz szybką akumulację ciepła efektywnego (jego ilość od początku sezonu wegetacyjnego jest znacznie wyższa od średniej wieloletniej i jest jedną z najwyższych w całym okresie obserwacji) skróceniu uległy okresy międzyfazowe w rozwoju soi, słonecznika i kukurydzy, co mogło skutkować przedwczesnym zakończeniem sezonu wegetacyjnego i spadkiem plonów.
Na wielu obszarach ukraińskich upraw w ciągu dnia zaobserwowano więdnięcie roślin, a w niektórych miejscach na południu przesuszenie i całkowite zamieranie roślin słonecznika i soi na skutek suszy.
Kukurydza znajduje się obecnie na bardzo wrażliwym etapie rozwoju na wysokie temperatury, z pojawieniem się i kwitnieniem wiech oraz maksymalnym zapotrzebowaniem na wilgoć. Gorąca pogoda powoduje sterylizację pyłku, brak zapylenia roślin, powstawanie gorszych kolb ze szczelinami, bez ziarna, a co za tym idzie, spadek plonów.
Chociaż słonecznik jest bardziej odporny na wysokie temperatury, susza i stres cieplny również będą miały negatywny wpływ. Tworzenie się małych nasion prawdopodobnie zmniejszy plony.
W dniach 1-12 lipca w większości obwodów zachodniej części Ukrainy maksymalna temperatura powietrza wzrosła do +31-34°, na pozostałej części kraju – do +35-38°, na południu – do +39°C. -41°, co jest kryterium ekstremalnego upału i jest bliskie bezwzględnej maksymalnej temperaturze odnotowanej na Ukrainie w historii obserwacji meteorologicznych.
Źródło: UkrAgroconsult
A co nas obchodzi Ukraina ważna jest polska przestańcie się litować nad tymi pijokami i nierobami niech wracają do siebie