Coraz więcej rolników pyta, o możliwości prowadzenia swych gospodarstw w systemach, które umożliwią uzyskanie wyższych płatności. Dotyczy to zwłaszcza roślin, takich jak zboża, których uprawa w obliczu tragicznie niskich cen skupu, jest nieopłacalna. Sposobem na uzyskanie nieco większych korzyści z uprawy m.in. zbóż jest korzystanie z ekoschematów. Jednym z nich jest uprawa roślin w systemie Integrowanej Produkcji.
Nowe metody uprawy żyta i jęczmienia ozimego i jarego.
Właśnie na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa: https://www.gov.pl/web/piorin/metodyki-ip ukazały się nowe, tak bardzo potrzebne metodyki uprawy żyta i jęczmienia ozimego i jarego.
Dotychczas oprócz licznych roślin sadowniczych i warzywnych, rzepaku, ziemniaków i buraków, w systemie Integrowanej Produkcji (IP) można było uprawiać tylko pszenicę oraz jęczmień browarny. Opracowanie metodyk dla żyta i jęczmienia zapewne przyczyni się do zwiększenia zainteresowania ekoschematem IP. Dodać należy, że płatność do tego ekoschematu jest znacząca, bo wynosi ok. 1300 zł do ha.
Niewątpliwie równowartość 249 euro/ha to kusząca propozycja. Wymogów jest jednak dużo i co ważne każda uprawa ma wyznaczone swoje wymagania ujęte w opracowanych metodykach integrowanej produkcji. Dlatego zastanawiając się nad wejściem do tego systemu warto, przed podjęciem decyzji zapoznać się z metodyką danej uprawy, oraz wszystkimi warunkami uczestnictwa w systemie IP, aby być w pełni świadomym swej decyzji. A warunków jest sporo. Ważniejsze z nich, to:
- przejście odpowiedniego szkolenia. Szkolenia takie organizuje m.in.: ROL –WIR spółka z o.o, przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej. Można zgłosić chęć udziału do biur powiatowych, ewentualnie bezpośrednio do ROL-WIR (tel. 62-747 66 66, 574 470 720 lub 61-227 01 25)
- dokonanie zgłoszenia upraw podmiotowi certyfikującemu. Zgłoszenie trzeba wykonać, na co najmniej 30 dni przed siewem. Lista podmiotów wykonujących działalności w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji roślin (wg. kolejności upoważniania) znajduje się poniżej:
– „PNG” Sp. z o.o., Cisów 77 A, 26-021 Daleszyce,
– QA Solutions Sp. z o.o, ul. Józefa Marcika 25E/3, 30-443 Kraków,
– Kiwa COBICO Sp. z o.o., Przebieczany 529, 32-020 Wieliczka,
– Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o., ul. Młynarska 42, 01-171 Warszawa,
– SGS Polska Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 146A, 02-305 Warszawa,
– TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o., ul. Wolności 347, 41-800 Zabrze,
– BIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o., ul. Lubicz 25A, 31-503 Kraków,
– EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o. o., ul. Modzelewskiego 27, 02-679 Warszawa,
– Krajowe Centrum Badań i Certyfikacji „Gwarantowana Jakość” Sp. z o. o. ul., – Naramowicka 144, 61-619 Poznań,
– ECO2 Sp. z o.o., ul. Towarowa 9 lok. 101, 10-416 Olsztyn,
– Polskie Centrum Badań i Certyfikacji SA, ul. Puławska 469, 02-844 Warszawa,
- zapoznanie się z formularzem zgłoszenia upraw do systemu IP oraz załącznikiem do zgłoszenia udostępnianymi przez jednostkę certyfikującą, analiza kosztów certyfikacji.
- po uzyskaniu zaświadczenia o wpisie do rejestru producentów deklarujących zamiar stosowania zasad integrowanej produkcji roślin pobranie i prowadzenie Notatnika Integrowanej Produkcji oraz list kontrolnych. W czasie wegetacji można stosować środki ochrony roślin i zabiegi chemiczne tylko z zastosowaniem środków z listy dopuszczonych do stosowania w IP. Lista środków znajduje się na stronie IOR-PIB.
Satysfakcjonujące producenta i konsumenta plony
Integrowana produkcja roślin stanowi system gospodarowania uwzględniający wykorzystanie postępu technologicznego i biologicznego w uprawie, ochronie i nawożeniu roślin przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa środowiska przyrodniczego. Istotą integrowanej produkcji roślin jest zatem, otrzymanie satysfakcjonujących producenta i konsumenta plonów uzyskiwanych w sposób, niekolidujący z ochroną środowiska i zdrowiem człowieka. Warto rozważyć, czy jesteśmy w stanie spełnić te dość wysokie wymagania i w zamian uzyskać nieco większe dopłaty. Jednocześnie należy pamiętać, że przy znaczącym wzroście zainteresowania tym ekoschematem, płatność może ulec zmniejszeniu.
Źródło: WIR, Elżbieta Bryl, Maria Schubert