Rosja chce zwiększyć eksport produktów rolnych o połowę w ciągu 5 lat

Prezydent Rosji Władimir Putin wśród kluczowych zadań rosyjskiego kompleksu rolno-przemysłowego wymienił zwiększenie wolumenu produkcji o co najmniej 25% do 2030 r. oraz co najmniej półtorakrotny wzrost eksportu. Poinformował o tym 13 października w przesłaniu wideo z okazji Dnia Pracownika Rolnictwa i Przemysłu Przetwórczego, opublikowanym na kremlowskiej stronie internetowej.

Rosja chce zwiększyć eksport produktów rolnych o połowę w ciągu 5 lat

Rosja chce zwiększyć eksport produktów rolnych o połowę w ciągu 5 lat

„Generalnie do kluczowych zadań stojących przed rosyjskim kompleksem rolno-przemysłowym należy zwiększenie wolumenu produkcji o co najmniej 25% do 2030 roku i co najmniej półtorakrotny wzrost eksportu. Podkreślam: to jest nasz cel strategiczny i zasadniczo należy go osiągnąć poprzez wzmocnienie możliwości technologicznych przemysłu” – powiedział szef Federacji Rosyjskiej.

Dla wzrostu produkcji potrzeba nowoczesnych technologii i maszyn rolniczych oraz młodych kadr

Władimir Putin w swoim wystąpieniu podkreślił, że dla osiągnięcia zamierzonych celów konieczne jest szersze wprowadzenie do gospodarstwa sprzętu i maszyn rolniczych, rozwój melioracji, selekcji i genetyki, a także obiecujące technologie naśladujące przyrodę w celu zachowania i uzupełnienia gruntów ornych, pól uprawnych, ekosystemów i zachować je dla przyszłych pokoleń.

Jego zdaniem szczególną uwagę należy zwrócić na kształcenie kadr naukowo-pedagogicznych oraz młodych specjalistów.

Tegoroczny eksport żywności powinien przekroczyć 100 mln ton

Wcześniej okazało się, że rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa spodziewa się wzrostu eksportu produktów rolnych w ujęciu fizycznym w 2024 roku, obecnie eksport przekroczył ubiegłoroczny wynik o 7%. W sumie w ubiegłym roku wyeksportowano 100 mln ton żywności. Szczególnie szybko rosły dostawy olejów i tłuszczów, mięsa i produktów mlecznych na rynek światowy; w tym roku spodziewany jest rekordowy eksport pszenicy.

Źródło: e-WGT

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co z wcześniejszą likwidacją międzyplonów? Resort rolnictwa stawia sprawę jasno

Ministerstwa Rolnictwa odpowiedziało na pismo izby rolniczej dotyczące wprowadzenia zmian w praktyce Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, polegających...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics