Sprawiedliwy podział płatności dla rolników w UE. Polska i sześć innych krajów domaga się zrównania dopłat

Polska oraz sześć innych krajów UE wydało wspólną deklarację na rzecz pełnego zrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w starych i nowych państwach członkowskich.

Sprawiedliwy podział płatności dla rolników w UE. Polska i sześć innych krajów domaga się zrównania dopłat

Deklaracja zawierająca wspólne stanowisko Bułgarii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji została przedstawiona podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa w Luksemburgu przez bułgarskiego ministra rolnictwa.

„Państwa członkowskie doceniły wysiłki prezydencji węgierskiej w celu znalezienia kompromisowej formuły dla przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, ale nadal istnieją nierozwiązane kwestie, z których główną jest sprawiedliwy podział płatności dla rolników” – powiedział minister Bułgarii ds. rolnictwa Georgi Tachow, cytowany przez bułgarskie biuro w Brukseli.

Wspólne stanowisko siedmiu krajów mówi, że należy osiągnąć pełną konwergencję dopłat między państwami członkowskimi, ponieważ ich różnice prowadzą obecnie do nierównych warunków rynkowych.

Bułgaria poparła również wniosek Rumunii o zwiększenie indywidualnego pułapu tak zwanej pomocy ukraińskiej do 560 tysięcy euro na gospodarstwo rolne oraz o przedłużenie okresu obowiązywania tymczasowych ram prawnych dla tej pomocy państwa co najmniej do 30 czerwca 2025 r.

Bułgaria wysłała podobną deklarację do Brukseli w 2023 r., ale obecny list ma na celu przypomnienie Ursuli von der Leyen, że wniosek jest również rozpatrywany przez nowy skład Komisji Europejskiej.

Dysproporcje w dopłatach między państwami UE

Rolnicy w państwach członkowskich UE, które przystąpiły do bloku po 2004 r., otrzymują mniejsze dopłaty rolne niż średnia UE. Subsydia rolne w Polsce i innych nowych państwach członkowskich stale rosną, ale pozostają niższe niż te otrzymywane w starych państwach członkowskich.

Jedną z głównych form finansowej solidarności europejskiej są bezpośrednie dopłaty dla rolników w Unii.

W latach 2023-2027 bułgarscy rolnicy otrzymają 4,4 mld euro dopłat bezpośrednich do gruntów i kolejne 3,6 mld euro na inwestycje. Tradycyjnie największe dotacje trafiają do producentów zbóż, którzy są również właścicielami największych obszarów gruntów ornych.

Rolnicy i ich stowarzyszenia w nowych państwach członkowskich UE od lat domagają się, aby ich dotacje dorównały poziomom osiąganym w Europie Zachodniej. Oczekuje się, że nastąpi to pod koniec następnego okresu programowania w 2027 r., ponieważ uzgodniono już wspólny program rolny.

Autor Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | Tłumaczenie Kinga Basińska

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Katastrofa na torach: Wykolejenie pociągu towarowego przewożącego zboże

Dziś w nocy z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn na ulicy Staszica w Kuźni Raciborskiej doszło do wykolejenia pociągu towarowego przewożącego zboże. W wyniku zdarzenia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics