Wścieklizna na Lubelszczyźnie. Potwierdzono kolejne 4 ogniska

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu na terytorium RP ognisk wścieklizny nr 10, 11, 12, 13 w 2024 r., na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 29 i 31 października 2024 r.  

Wścieklizna na Lubelszczyźnie. Potwierdzono kolejne 4 ogniska

Dziesiąte ognisko wścieklizny stwierdzono u lisa poddanego eutanazji znalezionego w miejscowości Tarzymiechy Drugie, gmina Izbica, powiat krasnostawski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 60 km od granicy z Ukrainą.

Jedenaste ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Michałów Kolonia, gmina Rachanie, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia zwłok lisa jest oddalone ok. 20 km od granicy z Ukrainą.

Dwunaste ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Wola Gródecka, gmina Jarczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia zwłok lisa jest oddalone ok. 12 km od granicy z Ukrainą.

Trzynaste ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Żerniki, gmina Ulhówek, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia zwłok lisa jest oddalone ok. 8 km od granicy z Ukrainą.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Źródło: GIW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Mulczowanie międzyplonów: Jak wykonać aby nie stracić płatności?

Resort rolnictwa przypomina, że w przypadku praktyki: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, realizowanej w ramach ekoschematu: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, w sytuacji...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics