W Chicago amerykańskie kontrakty na zboża i soję pozostawały w niewielkim zakresie wahań podczas skróconej sesji w związku z dniem żałoby narodowej ku czci byłego prezydenta USA Jimmy’ego Cartera. Dolar zyskał w czwartek lekko do euro, co teoretycznie powinno wspierać ceny w Paryżu.
Unijna pszenica z dostawą w marcu spadła jednak poniżej 230 eur/t, a wycena najbliższej serii kukurydzy pozostała na poziomie 211,25 eur/t.
Po przerwie świątecznej na międzynarodowy rynek pszenicy powrócili dostawcy z Australii i Argentyny nasilając konkurencję. Z drugiej strony obawy pozostają w stosunku do doświadczonych suszą zasiewów na południu Rosji, oraz ataku zimna na Środkowym Zachodzie USA.
Ceny kukurydzy nie reagują na razie na oczekiwania dalszej redukcji zapasów w USA na koniec sezonu w piątkowym raporcie USDA. Rynek stale obserwuje również zmieniające się prognozy pogody w Argentynie, które obecnie zapowiadają korzystny powrót opadów od połowy stycznia.
Na zamknięciu sesji kontrakty terminowe na unijny rzepak z dostawą na luty 2025 wzrosły o 4,25 euro/t do 529,25 euro/t. Termin przypadający na sierpień 2025 r. zyskał 2,5 euro/t do 485,0 euro/t. Wsparciem dla rzepaku byłą drożejąca ropa, lekko soja i olej sojowy.
Z drugiej strony olej palmowy w dalszym ciągu ciąży na cenach wszystkich nasionach oleistych po tym, jak w czwartek na malezyjskiej giełdzie osiągnął nowe trzymiesięczne minimum. Popyt międzynarodowy na olej palmowy mocno osłabł z chwilą (połowa listopada – I dekada grudnia 2024) gdy stał się on najdroższym z olejów roślinnych.
Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 09.01.2024
Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 08.01.2024
Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 07.01.2024
Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 06.01.2024
Zamknięcie piątkowej sesji – 03.01.2025:
Źródło: e-WGT, Andrzej Bąk