Według styczniowej prognozy USDA w trwającym sezonie 2024/25 wolumen importu rzepaku osiągnąć ma rekordowe 6,85 mln ton. Dane KE pokazują, że do 12-go stycznia 2025 roku kraje UE sprowadziły 3,29 mln ton (+4% – r/r).
Unia Europejska jest największym importerem rzepaku na świecie. Każdego roku UE importuje od 5,5 mln ton do 6,8 mln ton. UE znacznie wyprzedza innych głównych importerów na świecie, Chiny i Japonię, dzięki rosnącej roli biopaliw w strategii energetycznej UE.
Głównymi dostawcami rzepaku do UE są Ukraina i Australia
Tradycyjnie już region Morza Czarnego odgrywa ważną rolę w zaspokajaniu zapotrzebowania UE na rzepak. W tym sezonie aż 64% importowanego do UE rzepaku pochodzi z Ukrainy (2,1 mln ton). Kolejne 26% (0,85 mln ton) zaimportowano z Australii.
W nowym sezonie areał światowych upraw rzepaku powinien ustanowić rekord
Według aktualnych szacunków, w sezonie 2025/26 światowa powierzchnia upraw rzepaku osiągnie rekordowy poziom i przekroczy 44 mln hektarów. W kluczowych krajach produkujących na świecie (Kanada, UE, Australia) prognozy wskazują na wzrost powierzchni zasiewów, ze względu na atrakcyjne ceny i rosnący popyt w sektorze paliwowym.
W UE zasiewy rzepaku wzrosną do przynajmniej 6,0 mln ha
W 2025 roku oczekuje się wznowienia i wzrostu produkcji rzepaku w Europie po spadku w 2024 roku spowodowanym niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Obszary uprawne wrócą do co najmniej 6 mln hektarów w porównaniu z 5,7 mln hektarów w 2024 r. Mimo że warunki pogodowe do siewu rzepaku ozimego nie były idealne, okazały się lepsze niż w roku poprzednim, co było jednym z kluczowych czynników powiększenia obszaru.
Andrzej Bąk
Źródło: USDA, Ukragroconsult