Przekwalifikowanie gruntów będzie szybsze i łatwiejsze

Sejm: nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Posłowie znowelizowali w piątek ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Nowela ma zwiększyć przejrzystość dotychczasowych przepisów oraz usprawnić procedurę uchwalania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Za przyjęciem ustawy głosowało 449 posłów. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nowelizacja określa procedury wydawania zgody na przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Ustawa rozszerza także m.in. katalog dochodów budżetu województwa o odsetki bankowe i odsetki z tytułu nieterminowych wpłat należności.

 

\"Przekwalifikowanie

 

Nowela zmienia przepisy ustawy z 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Nowe prawo zwiększa przejrzystość dotychczas przepisów. Ma ono zapobiec wątpliwościom, jakie pojawiają się w orzecznictwie sądów administracyjnych przez jednoznaczne określenie, kto jest stroną w postępowaniu o udzielenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów. Nowela przewiduje, że będą nimi wójt, burmistrz albo prezydent miasta.

Czytaj: ARiMR ostrzega! Wypalanie traw jest karalne!
Czytaj: Nowela ustawy o płatnościach podpisana!

Ustawa ma usprawnić procedurę uchwalania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów, które takich planów nie posiadają. Ma również pozwolić na zmianę dotychczasowych planów, które – jak podkreślił ustawodawca – nie przystają do współczesnych warunków gospodarczo-inwestycyjnych.

Źródło: TVP Parlament
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Straty w uprawach w 2023 roku – przekazano 499,5 mln zł

Producenci rolni, w gospodarstwach których szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wyniosły powyżej 30 proc. średniej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics